VIDEO: Zvýšená hladina Labe umožnila proplout lodi s obřími pivními tanky

  11:34
Třetí a poslední zásilka obřích třicetitunových pivních tanků mohla proplout po Labi díky vydatným dešťům a následně zvýšené hladině řeky. Z lovosického přístavu teď pivní tanky putují jako nadměrný náklad po silnici až do Plzně, kde v nich bude zrát vánoční ležák.

„Unikátní přeprava obřích pivních tanků po řece Labi se odehrála v neděli 28. června. Na záběrech je vidět nákladní loď při průjezdu Děčínem-Loubí,“ sdělil Tomáš Kolařík ze společnosti Plavba a vodní cesty.

Současná zásilka čtyř tanků je v pořadí třetí a poslední. Druhá zásilka po Labi připlula 15. června. Celkem se jedná dvanáct kusů.

Každý pivní tank je 24 metrů dlouhý, má vnější průměru šest a půl metru a váží 30 tun.

„Unikátní jsou tyto tanky především svým průměrem. Pivní tanky jsou tak obrovské, že je společně s přístavním jeřábem musí překládat ještě jeden jeřáb v tandemu,“ podotkl Kolařík.

„V Čechách měly být pivní tanky už v březnu,“ postěžoval si v polovině minulého měsíce šéf rejdařství Lukáš Hradský.

„V listopadu ale v Německu vešel v platnost nový předpis o volném výhledu před loď. Takzvaný mrtvý úhel se zmenšil ze 450 metrů na 250 metrů. Tím značně eliminoval možnosti lodí přepravovat nadměrné náklady,“ vysvětlil Hradský.

Pivní tanky dále z přístavu putují jako nadměrný náklad po silnici až do Plzně, kde v nich bude zrát vánoční ležák.