Nemocnice už nepomohou ani sousednímu Karlovarskému kraji, není kapacita

  6:04
Nemocnice v Ústeckém kraji přestaly přijímat pacienty s onemocněním covid-19 z jiných krajů. Dosud takto pomáhaly sousednímu Karlovarskému kraji. Tento týden se však samy dostaly na hranice svých možností a momentálně vyčleněná lůžka pro pacienty postižené pandemií mají obsazena.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

„K naplněnosti nemocnic dojde tento týden. Nicméně si poradíme sami, budeme připravovat další covidová lůžka v rámci našich možností,“ řekl po jednání krizového štábu ústecký hejtman Jan Schiller (ANO). 

Nabídku devíti lůžek pro pacienty s koronavirem od sousedního Saska zatím kraj nevyužije a ponechává si je jako rezervu.

Lékaři také už více nechtějí omezovat akutní péči pro necovidové pacienty. Ta stále běží v omezeném režimu, protože je nutné se postarat o všechny pacienty. 

Počty lidí s nemocí covid-19 však v kraji dál rychle rostou, v úterý podle ministerstva zdravotnictví přibylo 1 134 případů, o 282 více než před týdnem. Aktuálně je v kraji nemocných 9 411, nejvíce od začátku epidemie.

Kromě nakažlivých britských mutací se v kraji objevila již také jihoafrická mutace. Zatím však nebyla laboratorně ověřena. 

„Jedno podezření máme, muž byl na dovolené v Zanzibaru. Tato mutace je přibližně stejně nakažlivá jako britská. Někteří odborníci hovoří o tom, že ale může způsobovat závažnější průběh onemocnění i u mladších ročníků. Je to ale individuální,“ řekla ředitelka krajských hygieniků Lenka Šimůnková.

Kvůli onemocnění zaměstnanců sociálních služeb vypomáhá od tohoto týdne v domově seniorů ve Vroutku a v Kadani armáda. V kraji je uzavřena i řada školek. 

„Možná to bude i tím, že některé učitelky si říkají, když děti nemusí nosit roušky, nemusí je nosit ani učitelé, uklízečky a kuchařky. Ty pak dětem vydávají jídlo a musíme školky zavírat. A děti nakazí doma rodiče, koronavir se pak šíří i ve firmách,“ sdělila Šimůnková.