Gang pašoval drogy do vězení, šéfa zatkli těsně před propuštěním

  14:10
Chomutovským kriminalistům se podařilo rozbít drogovou síť ve věznici Všehrdy. Devítičlenná skupina složená z pěti odsouzených a čtyř žen, které jsou jejich příbuznými či blízkými, si prodejem marihuany, pervitinu a léků Tramadol a Subutex za mřížemi dokázala za půl roku vydělat téměř 900 tisíc korun.

ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MAFRA

Nejmladšímu členu skupiny je 23 let, nejstarší je 48letá žena.

Na případu začali kriminalisté ve spolupráci s vězeňskou službou pracovat v dubnu na základě trestního oznámení na vydírání, které podal jeden vězeň.

„Uvedl takovou neurčitou větu, že po něm spoluvězni chtějí zasílat peníze na neznámý účet přes příbuzné venku a on neví proč. To oznámení se jevilo dost zajímavě,“ vysvětlil zástupce ředitele obvodního oddělení chomutovské policie Martin Přibyl.

Rozjelo se rozsáhlé vyšetřování. Kriminalistům se podařilo vystopovat toky finančních prostředků, které končily na jednom bankovním účtu. Postupně se jim také odkrývaly vazby mezi jednotlivými členy skupiny. „Peníze se scházely na jednom účtu, kterým za několik měsíců proplulo zhruba 890 tisíc korun,“ upozornil Přibyl.

K pašování drog využila skupina faktu, že někteří odsouzení vykonávají práci mimo věznici.

„Drogy objednával jeden z odsouzených - organizátor - v rámci povolených telefonických hovorů rodině. Příbuzné instruoval, kam přesně mají na odloučené pracoviště drogy schovat. Jiní odsouzení je tam měli vyzvednout a následné pronést do věznice ukryté v tělních otvorech,“ popsal Přibyl.

Vězeňská služba se o to více zaměřila na prohlídky těchto odsouzených při návratu z pracoviště. „Zachytili jsme několik desítek gramů drog,“ řekl ředitel všehrdské věznice Miroslav Fous.

Na konci října, po několikaměsíčním rozkrývání sítě, se kriminalisté pustili do zatýkání. Hlavního organizátora, který obchod domlouval přímo z věznice, zatkli v den, kdy měl být propuštěn po čtyřech a půl letech z výkonu trestu.

Na svobodu se tak vůbec nedostal. Ze Všehrd putoval k výslechu na policii a následně po souhlasu soudu do vazební věznice. Ve stejný den policisté zadrželi dalších osm lidí.

Správkyni účtu hrozí pět let

Sedm obviněných, čtyři muži a tři ženy, je stíháno pro zvlášť závažný zločin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Protože byli členy organizované skupiny hrozí jim u soudu až desetileté tresty odnětí svobody.

Další muži za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy hrozí až pětileté vězení. Všichni výše zmínění jsou také obviněni z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Žena, která spravovala bankovní účet, skrze něhož byly přijímány a odesílány platby za zprostředkování prodeje návykových látek, je obviněna z přečinu legalizace výnosů z trestní činnosti z nedbalosti. Hrozí jí až pět let vězení.

Drogy ve věznicích jsou podle mluvčí Vězeňské služby ČR Markéty Prunerové velkým problémem. „Osmdesát procent odsouzených má nějakou drogovou zkušenost ze života venku. Logicky vyplývá, že mají neustálou snahu drogy do věznice dostávat,“ sdělila.