Chomutov chce oživit bývalé kino, v secesní budově chystá sdílené centrum

  14:10
Dlouhá léta nevyužívaná budova chomutovského kina Praha by mohla znovu ožít. Plánuje to radnice, která objekt v horní části náměstí 1. máje vlastní. Chátrající secesní dům se má stát sdíleným neboli coworkingovým centrem pro začínající podnikatele, studenty a další kreativní lidi.

Nevyužívaná budova chomutovského kina Praha. | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

„Coworkino je nový prostor pro všechny, kteří se chtějí dále rozvíjet, sdílet své postřehy nebo osvědčené postupy a navštěvovat zajímavé akce,“ přibližuje náměstek primátora pro rozvoj a investice David Dinda (Nový Sever) s tím, že potkávat by se tam mohli například nezávislí profesionálové z různých oborů, pedagogové a studenti, podnikatelé nebo i umělci.

Město si již nechalo zpracovat architektonickou studii. Počítá se zachováním bývalého kinosálu, který má hostit přednášky, workshopy, prezentace a další veřejné i neveřejné akce. Zbylé prostory mají být opraveny a vybaveny tak, aby poskytovaly pohodlné pracovní zázemí včetně plně vybavených zasedacích místností. Součástí centra má být i recepce, kavárna a další služby.

„Celým prostorem by se, co se týče designu, měla vinout filmová tematika tak, aby vtipně i citlivě odkazovala na historii domu,“ doplnil Dinda.

V současné době je projekt ve fázi zpracování dokumentace pro stavební povolení. Náklady budou vysoké, ale protože roky nevyužívaná budova má status brownfieldu, chce se město pokusit získat dotace z ministerstva průmyslu a obchodu.

V minulosti mělo o budovu zájem několik investorů. Město ji ale prodat odmítalo.

„Takový majetek města prodávat nechceme. Proto už teď opravujeme dům bývalé vojenské správy. A Coworkino v chátrajícím kině Praha je další skvělou příležitostí pro oživení centra města,“ řekl primátor Marek Hrabáč (ANO).

Autor: