Po letech sporů Kaufland v Chomutově opravuje padající zeď, soud hrozí dál

  8:22
Padající zeď pod parkovištěm Kauflandu v Chomutově po čtyřech letech dohadů konečně opravují dělníci. S rekonstrukcí začal obchodní řetězec, který to donedávna odmítal. Práce mají být hotové v březnu příštího roku.

Oprava zdi u chomutovského Kauflandu. | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

„Stabilita a statika obchodu ani parkoviště tím není ovlivněna. Objekt je založen samostatně na vrtaných pilotách. Veškeré práce jsou prováděny v nadstandardním rozsahu, aby bylo umožněno dlouhodobé bezproblémové provozování objektu a zajištěno pohodlné nakupování pro zákazníky,“ upozornila mluvčí společnosti Renata Maierl.

Podpěrná zeď blíže k silnici patří městu a podpírá část svahu a druhou zeď pod parkovištěm, již vybudoval řetězec. Ale před čtyřmi lety se část svahu sesunula, tlačila na spodní zeď a hrozilo její zřícení do silnice.

Zabezpečovací práce a podepření hroutící se zdi zajistilo a zaplatilo město, jelikož statik vyhodnotil, že hrozí akutní zřícení. Následně se obě strany začaly přít o příčinu, a tedy i o to, kdo zajistí a zaplatí opravu.

Město i řetězec si nechaly zpracovat posudky, jež se rozcházely. Další odborná stanoviska ukázala, že příčinou bylo špatné založení opěrné zdi, nad níž je parkoviště.

„Ta způsobuje tlak terénu na městskou opěrnou zeď,“ sdělil náměstek primátora David Dinda (Nový Sever). „Čas ukázal, že náš postup by správný a ušetřil městu až desítky milionů za případnou opravu, kterou má provést někdo jiný,“ dodal.

Město chce po řetězci uhradit i náklady, které vynaložilo před čtyřmi lety, jde zhruba o milion. Podalo už na firmu žalobu. Podle mluvčí Kauflandu firma s městem vede jednání s cílem najít společné řešení.

Autor: