iDNES.cz

Chmelnice vypadaly jako po bombardování, bouře napáchaly milionové škody

  6:44
Chmelaři sčítají škody, které v minulých týdnech napáchaly v Ústeckém kraji extrémní bouřky doprovázené na některých místech i silným krupobitím. Konečné finanční ztráty spočítané sice ještě nejsou, ale už nyní je jasné, že půjdou do desítek milionů korun. Cenu piva by to ale ovlivnit nemělo.

„Co se týká červnových a červencových bouřek, krupobití a podobně, tak to vypadá, že byly poškozené chmelnice na více než 900 hektarech,“ řekl pro ČTK tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR Michal Kovařík s tím, že některé škody se ještě projeví a konečné sumy ukáže nejspíš až sklizeň.

Stav chmelnic a úrody se liší podle regionů, zcela zničená je úroda podle Kovaříka zhruba na 300 hektarech.

Největší škody jsou podle tajemníka na Rakovnicku ve Středočeském kraji a v části Lounska v Ústeckém kraji. Chmel je nejvíce poničený v okolí Petrohradu, Kolešovic, Kněževsi, Kounova, Mutějovic, Pochválova, Kroučové. Bouře zasáhly i chmelnice na Litoměřicku.

„Škody si likvidují i pojišťovny, ale teď ještě nelze říct celkovou výši. Je to ale v řádu desítek milionů korun,“ doplnil Kovařík.

Nejsilnější a mediálně nejznámější bouře, kterou meteorologové označili za jev zvaný downburst, udeřila na jihu Podbořanska 24. června. Silný vítr doprovázel přívalový déšť a krupobití. Několikacentimetrové kroupy rostliny chmele pomlátily.

„Po bouři zbyly na chmelnicích jen holé liány bez listí. Vypadalo to tu jak po bombardování,“ zmínil Petr Čapek z Petrohradské společnosti.

Zcela zničeno je podle něj 20 hektarů chmelnic, menší škody jsou na dalších šesti hektarech. „Rostliny zase částečně obrůstají, ale sklizeň z nejvíce poničených chmelnic nebude žádná. Ve chmelnicích máme škodu kolem sedmi milionů,“ počítá Čapek.

Další škody společnost sčítá i na polích s obilovinami. „Kroupy nám poničily dalších 150 hektarů pšenice, 50 hektarů řepky a 30 hektarů kukuřice. Škody na těchto plodinách jsou 85 až 100 procent, vyčíslili jsme to asi na 12 milionů,“ dodal.

Pivovary jsou zásobené

Tato bouře ale nebyla jediná, která páchala škody. Další vichřice s přívalovými lijáky či krupobitím udeřily i na konci června a začátku července například na chmelnicích společnosti Chmel Podlesí v okolí Pnětluk na Lounsku.

„Před pár dny jsme tu měli bouři s krupobitím. Škody na chmelnicích máme do 20 procent, teď to řešíme s pojišťovnou. Někteří pěstitelé dopadli i hůře,“ přibližuje jednatel firmy Jiří Andrt.

V úterý 13. července bouře zničila i chmelnici v Postoloprtech. Silný vítr doprovázený deštěm pokácel chmelniční sloupy pod tamním zámkem, škoda je kolem půl milionu.

Podle pěstitelského svazu by však tyto škody na úrodě neměly mít vliv na výrobu či ceny piva. Podle Kovaříka mají pivovary dlouhodobé smlouvy a jsou dostatečně zásobené.

Jaká bude celkově nadcházející chmelová úroda pak ovlivní i následující dny. „Odhad sklizně se nyní špatně predikuje. Podmínky ale nyní nevypadají špatně,“ dodal Kovařík.

Bouře poničila i obec Stebno, byl to jev zvaný downburst (25. 6. 2021)

25. června 2021

zpět na článek