Bývalý ředitel chomutovského muzea neuspěl s žalobou na kraj kvůli funkci

  11:57
Bývalý ředitel chomutovského muzea Stanislav Děd prohrál soudní při s Ústeckým krajem, který je zřizovatelem instituce. Žalobou se bránil proti rozhodnutí krajských radních, kteří ho přede dvěma lety nejprve odvolali z funkce a v následném konkurzu před ním dali přednost Markétě Prontekerové.

Stanislav Děd | foto: Martin Adamec

Stanislav Děd požadoval, aby soud její jmenování označil za neplatné. Senát ústeckého okresního soudu, který o věci rozhodoval, k tomu však nenašel důvod. „Soud shledal žalobu v celém jejím rozsahu nedůvodnou, a proto ji zamítl,“ přiblížila jeho předsedkyně Petra Kaplanová.

Fotogalerie

Děd se proti tomu odvolal a věc tak putuje na krajský soud. „Na jakékoli mé věcné argumenty nebral soud zřetel,“ okomentoval verdikt pro MF DNES.

Bývalý ředitel argumentoval, že ačkoli ho komise zvolila vítězem výběrového řízení, radní o něm vůbec nehlasovali. Na základě návrhu radní pro kulturu Jitky Sachetové (KSČM), jež byla i předsedkyní výběrové komise, se jako první zabývali volbou Prontekerové, pro niž zvedli ruku všichni přítomní radní, a tím pádem už nebylo nutné zabývat se Dědem.

Prontekerová ale podle něj nesplnila základní podmínku výběrového řízení spočívající v tříleté praxi v manažerské či vedoucí pozici.

V žalobě si také stěžoval na diskriminaci z hlediska věku, kdy jako důkaz předložil článek z MF DNES, ve kterém radní Ladislav Drlý (KSČM) řekl: „Pro mé rozhodnutí byl nejzásadnější věk. Nechci zpochybňovat fundovanost pana Děda, ale je mu už přes 70 let,“ sdělil v minulosti o sedm let mladší Drlý.

Podle soudu však proběhlo vše v pořádku. Ohledně preferencí komise uvedl, že z žádného důkazu nevyplývá, že by měla za úkol vybrat nejvhodnějšího kandidáta, ani že by jím byl právě Děd.

„Navrhla dva kandidáty v rovnocenném postavení. Ze slovního spojení dva kandidáti v tomto pořadí: 1. žalobce, 2. Prontekerová nelze a priori dovozovat, že žalobce vyhrál. Dle soudu se jedná o pouhé vyjádření, jak budou kandidáti seřazeni pro hlasování,“ řekla soudkyně Kaplanová.

Samotný proces jmenování, kdy se nehlasovalo o Dědovi, proběhl podle rozsudku v souladu s jednacím řádem.

„Máme také za to, že Markéta Prontekerová měla potřebnou praxi, neboť komise přezkoumala podklady uchazečů, zda splňují podmínky,“ dodala Kaplanová s tím, že dle soudu nebyl Děd diskriminován kvůli věku, který zmínil pouze jeden radní.

Kraj se svým komentářem počká do dalšího rozhodnutí soudu

„Verdikt ve svém výsledku akceptuje vyjádření Ústeckého kraje k žalobě. Do dalšího rozhodnutí soudu nebudeme věc více komentovat,“ uvedla mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Prontekerová, někdejší vedoucí odboru vnějších vztahů chomutovské radnice či historička tamního muzea, do ředitelského křesla usedla v říjnu 2017. Smlouva na dobu určitou jí vyprší na konci září. „O jejím dalším působení by měla rozhodovat rada kraje na konci léta,“ poznamenala Dosedělová.

Kraj odvolal před dvěma lety pět ředitelů svých kulturních organizací s tím, že v jejich fungování je nutná změna a že někteří byli ve funkci i desítky let. Odborná veřejnost tehdy sepsala petici, aby rozhodnutí o odvolání zrušil.

Děd za svým odvoláním viděl komunistické představitele kraje, jimž podle něj vadily třeba jeho aktivity na podporu svobodného Tibetu. Kraj taková nařčení odmítl.