Dobrovolníky shánějí i domovy důchodců, někde se jim hlásí i restaurace

  6:40
Nejen nemocnice volají v současné „koronavirové“ době kvůli tíživé personální situaci o pomoc dobrovolníky. Na veřejnost se s obdobnými výzvami začínají obracet třeba také domovy pro seniory. V Ústeckém kraji zveřejnilo prosbu už několik zařízení. A lidé se skutečně hlásí.

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na svém facebookovém profilu výzvu zveřejnil například Domov důchodců v Bystřanech na Teplicku. „Pokud nastane situace, že budeme mít málo personálu, přijďte nám pomoci,“ je uvedeno ve výzvě. O necelé dvě stovky klientů se tady stará stovka zaměstnanců.

Podle ředitelky domova Miroslavy Barešové se ale nákaza zatím klientům i zaměstnancům vyhýbá. „Je to prostě náhoda. Klienti jsou už více jak měsíc bez návštěv, do kontaktu přijdou jen se zaměstnanci, ale ti samozřejmě chodí domů,“ uvádí Miroslava Barešová.

Na výzvu se zatím přihlásilo patnáct zájemců. „Byla jsem mile překvapena, ozvali se nejen jednotlivci, ale přišla i nabídka od restaurací nebo školních kuchyní,“ dodává ředitelka. Dobrovolníci by v případě potřeby pomáhali hlavně s úklidem, v prádelně nebo s rozvážkou jídla.

Kdyby se nákaza v zařízení i přes nastavená opatření objevila, budou postupovat podle vypracovaného manuálu. Ale že by došlo ke stěhování lidí z pokoje na pokoj, tedy do speciální izolace, zatím neplánují.

„V domově důchodců člověk žije, to není nemocnice, kde se dá postel přemístit z pokoje do pokoje,“ zdůrazňuje ředitelka. 

Budeme rádi za jakoukoli pomoc

Za nejhorší variantu zatím považuje výpomoc armády. O tu by prosila až v krajním případě. Lidé se stařeckou demencí nebo alzheimerem jsou velmi citliví i na příchod nového zaměstnance. „Věřím, že pomoc armády nebudeme potřebovat,“ doufá Miroslava Barešová.

Zdravotnický personál, ale i dobrovolníky akutně potřebuje SeniorCentrum v Terezíně. Zájemcům, kteří jsou ochotni pomáhat s péčí o klienty nebo provozem domova, zajistí vstupní test na covid-19, ochranné pomůcky a zaškolení.

„Potřebujeme vás na místo našich zaměstnanců, kteří musejí zůstat v domácí karanténě,“ stojí ve výzvě na stránkách centra. „Zatím se nikdo nepřihlásil. Víme, že sester je v sociálních službách obecně málo, proto budeme rádi za jakoukoliv pomoc,“ říká Michaela Kopřivová, mluvčí společnosti SeneCura, která provozuje SeniorCentrum v Terezíně.

Pro izolaci nově příchozích klientů nebo pro ty, kteří se vracejí po prodělané viróze z nemocnice, mají vyčleněno několik pokojů. „Nepřijímáme nikoho bez negativního testu na covid-19,“ vysvětluje mluvčí.

Dobrovolníci už nás oslovili sami

Bez pomoci dobrovolníků se zatím obejdou v Domově pro seniory v České Kamenici. Mezi klienty zatím žádného pozitivně testovaného nemají, v karanténě je ale pár zaměstnanců. „Výzvu jsme nedali, dobrovolníci nás už ale oslovili sami. Zatím je nepotřebujeme, ale nevíme, co bude dál,“ konstatuje Radka Raková, vedoucí úseku přímé péče.

Aby klienty na jaře před nákazou ochránili, zůstal personál na několik týdnů v domově spolu s nimi. „K jarnímu režimu nepřistupujeme a asi ani nebudeme,“ doplňuje Raková. 

Došlo však na omezení takzvaných aktivizačních skupin, zavřená je také dílna, kde personál spolu se seniory vyráběl podzimní dekorace. A v pohotovosti je vyčleněný personál, tzv. covid tým, který by se o pozitivní klienty postaral.

V domovech pro seniory jsou zakázány návštěvy, kontakt s nejbližšími je omezen pouze na telefonní hovory. „Hodně se mluví o tom, jak lidé v domovech důchodců strádají, ale oni jsou velmi stateční, vědí, co se děje. Nezaznamenali jsme u nich žádnou větší krizi,“ vzkazuje rodinám svých klientů ředitelka domova důchodců v Bystřanech.