iDNES.cz

Blšany chtějí zbořit starý vodní mlýn, ohrožuje okolí a láká mládež

  7:08
Místo horních oken díry, v přízemí jsou okna zazděná, opadávající omítka, propadlá střecha. Tak z ulice vypadá starý vodní mlýn v Blšanech na Lounsku. Město ho před časem koupilo od soukromého vlastníka a teď připravuje jeho demolici.

„Objekt a další stavby v areálu dlouhodobě chátrají a ohrožují okolí, stav budov je velmi špatný. Je to lákadlo pro mládež, která se tam může zranit,“ říká starostka Dagmar Břehovská s tím, že zastupitelstvo rozhodlo o demolici.

„Je to stavba, která má svoji historii, ale bohužel je značně zchátralá,“ dodala s tím, že ani nejde o kulturní památku.

Budovu č. p. 20 městečko koupilo loni za milion korun, za další milion přikoupilo přiléhající pozemky. Teď radnice připravuje plán na zbourání a shání na to finanční prostředky. V současné době řeší úřad přeložku elektrického vedení a vyřizuje povolení k demolici.

„Náklady budou vysoké, pohybujeme se v milionových částkách. Přesná suma vzejde z výběrového řízení,“ řekla starostka s tím, že na místě by pak měla vzniknout odpočinková zóna s herními prvky.

„Vzhledem k tomu, že jde o aktivní záplavovou zónu pro stoletou vodu, není možné tam stavět nové budovy,“ uvedla starostka.

Město letos v červnu požádalo o dotaci ministerstvo pro místní rozvoj z programu na regeneraci tzv. brownfieldů. Pokud dotaci nezíská, provede jen demolici a úpravu prostranství až později.

K zemi půjde i sousední zchátralá budova bývalé koželužny, kterou město získalo loni v dražbě za 352 tisíc korun.

zpět na článek