Bílina koupila nové kamery, systém pomůže odhalit i rušení nočního klidu

  13:26
Radnice v Bílině na Teplicku rozvíjí kamerový systém, který má v části města zajistit klid. Na problematická území, hlavně na sídliště Za Chlumem a Teplické Předměstí, bylo nainstalováno patnáct nových kamer a několik hlukových senzorů.

Centrum Bíliny na Teplicku. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Kamerový systém je vybaven inteligentním analytickým softwarem, který pomáhá operátorům dohledového centra městské policie rozpoznat rizikové situace.

„Analytický systém je využíván na vybraných kamerách a umožňuje automatické rozpoznání přestupkové činnosti, například nepovoleného pohybu vozidel či parkování na zákazech stání,“ popsal Miloslav Dvořák z bílinské radnice.

S kamerami jsou také propojeny zvukové senzory, jejichž čidla na ulici měří hladinu hluku, což usnadní rychlejší odhalení rušení nočního klidu.

Senzory umějí rozpoznat i rizikové zvuky, například tříštění skla nebo střelbu. Automaticky pak kameru otočí ke zdroji zvuku.

Za kamery radnice z městského rozpočtu zaplatila více než 4,5 milionu korun. „Podali jsme žádost o dotaci. Pokud nám bude přidělena, uhradíme z ní až 95 procent nákladů,“ doplnil Dvořák.

Autor: