Ústecký kraj se změní v ráj běžkařů, na mapě se mají objevit nové trasy

  15:20
Běžkaři v Ústeckém kraji se mohou těšit na vznik nových běžkařských stop, třeba ve Šluknovském výběžku. Samospráva navýšila peníze na jejich úpravu až na 1,5 milionu korun. Už je také neposílá spolku Krušnohorská stopa, nýbrž Destinační agentuře Krušné hory.

ilustrační snímek | foto: Petr Eret, MF DNES

Smyslem převodu na Destinační agenturu je především přerozdělování dotace co největšímu počtu středisek jak v Krušných horách, tak v Českém Švýcarsku, kde se jedná o trasy v okolí Děčínského Sněžníku a Lužických horách, ne tedy pouze jednomu spolku, jehož členové svým záběrem neobsáhli všechny běžkařské lokality v kraji.

Dalším důvodem je transparentní vyúčtování dotace a jasné určení rozsahu a délky udržovaných tras, přičemž prioritou je údržba takzvané červené, tedy kontinuální údržba Krušnohorské běžecké magistrály, která vede po vrcholcích Krušných hor už z Karlovarského kraje.

„Převedení dotačních prostředků na Destinační agenturu Krušné hory osobně vnímám jako krok správným směrem, protože je zárukou nastavení jednotných pravidel poskytování peněz na celém území kraje a objektivity všech finančních operací. Samozřejmostí bude vyhodnocení zimní sezony formou diskuse se všemi středisky a nastavení parametrů pro sezonu budoucí. A jelikož v době koronavirové krize výrazně vzrostla, a nejen v tomto kraji, oblíbenost běžeckého lyžování, rozhodli jsme se společně v koalici částku na úpravu běžeckých stop navýšit,“ přibližuje náměstek ústeckého hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).

Díky vyššímu finančnímu obnosu i podpoře měst by se přitom nově měl stát rájem běžkařů i Šluknovský výběžek a další části Lužických hor. Dokončená lávka přes Stožecké sedlo propojila Výběžek s letošními 30 kilometry tras s Libereckým krajem, kde je 100 kilometrů běžeckých tras.

Podaří se propojit i trasy kolem jednotlivých obcí. Kromě Doubice, Rybniště, Krásné Lípy nebo Jiřetína pod Jedlovou budou trasy i okolo Varnsdorfu a Šluknova. Jak jsou upraveny, zjistí lidé na webu Bílá stopa.

Údržbu stop může podpořit i sám turista. „U vstupů do běžeckých stop se instalují cedule s QR kódem, kterým po načtení v bankovní aplikaci v mobilu přispěje do veřejné sbírky spravované Destinační agenturou Krušné hory částkou 30 korun. Každé středisko má svůj variabilní symbol a transparentnost veřejné sbírky lze sledovat na webových stránkách www.krusnehory.eu,“ dodal Řehák.