Pocta pro celé město, vítají Louny titul Stavba roku udělený plavecké hale

  6:26
Plavecká hala v Lounech se zařadila mezi top desítku nových tuzemských stavebních projektů a získala titul Stavba roku 2021. Porota prestižní přehlídky v případě lounského sportoviště ocenila citlivou a elegantní architekturu v podobě zkoseného černého krystalu i funkční uspořádání, materiálové řešení a kvalitu provedení.

Kapacita plavecké haly je 120 lidí, wellness 50 návštěvníků a další provozy mají kapacitu 22 lidí. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Je to velká pocta pro naše město a všechny, kteří se na realizaci plavecké haly podíleli. Jsem rád, že porota ocenila práci všech zainteresovaných přes dvě volební období, po kterou trvala příprava a stavba,“ uvedl starosta Loun Pavel Janda (Pro lepší Louny).

Zástupci Loun během slavnostního vyhlášení v Praze převzali unikátní symbolické křišťálové ocenění, které má podobu razítka. Navrhl ho český sochař, pedagog a sklář Rony Plesl a vyrobila sklárna Rückl.

Nová plavecká hala v Lounech se otevřela v září 2020. Stavba zaujme originálně zvlněným pláštěm, který je tvořen šest metrů vysokými skleněnými tabulemi v délce 60 metrů. 

Součástí haly je 25metrový bazén s šesti drahami, venkovní 80 metrů dlouhý tobogan se samostatným dojezdem, divoká řeka a pro nejmenší návštěvníky je samostatný kojenecký bazén se zázemím. Pro děti je také určen menší bazén se skluzavkou. 

Na terase se pak nachází venkovní vířivka, do které je možné proplout z vnitřní haly. Saunová část je zakončena venkovní ochlazovací terasou, která nabízí krásný výhled na panorama Českého středohoří

Moderní sportoviště stojí na místě původního plaveckého bazénu, který byl zbourán v polovině roku 2017. Jeho výstavba stála 218 milionů korun, městu se podařilo získat 40milionovou státní dotaci. Postavila ho firma Metrostav. Autorem podoby haly je kancelář DKarchitekti.

Do letošního 29. ročníku soutěže bylo přihlášeno rekordních 90 staveb. Lounský bazén se dostal mezi třiatřicet nominovaných, z nich pak porota vybrala nejpovedenější. 

Soutěž pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Mezi letos oceněné novostavby patří i kostel Krista Spasitele a komunitní centrum v Praze na Barrandově či výstavní prostor a depo pro historický železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici.