Lidí jezdí dost. Zároveň ale začali šetřit, říkají provozovatelé kempů

  15:40
Řada lidí dává před pobytem u moře přednost kempování v České republice. Provozovatelé v Ústeckém kraji si sezonu zatím pochvalují. Sehnat volné místo v kempu ve všední den lze většinou bez problémů, o víkendu je to ale o poznání těžší. Ceny ubytování a dalších služeb šly mírně nahoru.

„Vloni to bylo slabší, ale pořád to nějak šlo. Letos sezona běží dobře, od června nám přeje i počasí. Musím zaťukat na zuby, že kemp o víkendu praská ve švech. Lidi musím i odmítat, z hygienických důvodů nechci, aby zde byla hlava na hlavě,“ uvedl správce kempu u vodní nádrže Barbora u Teplic Pavel Tetřev.

Kemp je na břehu nádrže, která vznikla v 70. letech zatopením stejnojmenného lomu. Čistota vody bývá po celou sezonu velmi dobrá.

„Samotný kemp má sice starší vybavení, ale je tam pořádek. Je tu také klid a skvělé koupání. Bydlíme odsud asi dvacet kilometrů, ale koupili jsme si obytný vůz, tak jsme si tady pronajali místo na delší dobu. Po práci nebo na víkendy jezdíme sem. Na konci léta chceme vyrazit s obytňákem k moři, ale teď je tam spousta lidí, tak pojedeme ke konci sezony,“ přiblížila paní Miriam.

Ubytování je možné jak ve stanech, tak ve vlastních obytných vozech či karavanech. Kemp nabízí také ubytování v karavanech pro čtyři osoby. „Oproti loňsku jsme ceny o něco zvedli, museli jsme do toho promítnout růst našich nákladů,“ zmínil Pavel Tetřev.

Mezi hosty zní převážně čeština, pár automobilů má zahraniční značku. „Jezdí k nám asi 70 procent Čechů, pak Nizozemci, Belgičané, Němci. Cizinci hodně jen projíždějí, přespí jednu nebo dvě noci, když se jim tu zalíbí, a pokračují dál na jih,“ nastínil Tetřev.

Podle něj je znát, že lidé více šetří, vaří si sami, i konzumace nápojů je nižší. Ceny jídel šly podle provozovatele o několik korun nahoru.

Za místo pro karavan o stovku víc

Najít místo ve všední den k postavení stanu či zaparkování obytného vozu není problém ani v kempu u Kamencového jezera v Chomutově.

„Sezona je dobrá, jsme spokojení. Ve všední den si místo najdete, ale víkendy míváme plno. Nejvíce lidí najíždí ve čtvrtek a odjíždí v neděli,“ pochvaloval si probíhající léto správce rekreačního areálu Jan Kučerovský.

Kromě Čechů mají „Kamenčák“ v oblibě Nizozemci, Němci a Dánové. „Líbí se nám tu, kemp je udržovaný, sociální zařízení čisté. Pak jedeme ještě na týden do Karlových Varů,“ řekl pan Karel, který tam tráví dovolenou s manželkou a dvěma syny.

I tady ceny ubytování vzrostly, za místo pro karavan se platí o 100 korun víc. Novinkou je rozdělení typů stanových míst podle velikosti. Loni se platila jedna cena za stan, letos vyjde velký stan na místě o velikosti nad 9 metrů čtverečních o 50 korun dráž než místo pro menší stan.

V kempu je několik stánků s občerstvením, ceny jsou všude stejné, protože mají jednoho provozovatele. Na hlavní pláži je pak restaurace, která nabízí i hotovky.