Z účtů zmizely statisíce korun. Objasnit případ může pomoci neznámý muž

  11:52
Ústecká policie pátrá po totožnosti muži, který by mohl objasnit bankovní podvody. Nyní se obrací na veřejnost, zda muže nepoznává. Desítky lidí přišly o nemalé finance, když reagovaly na podvodné e-maily a telefony. Pachatelům dali přístupové údaje ke svým bankovním účtům na základě vymyšlené legendy, že mají zablokovány či omezeny služby v internetovém bankovnictví.

Policie pátrá po totožnosti muže na identikitu, který by jí mohl pomoci objasnit podvody, při kterých lidé přišly o nemalé finanční částky. | foto: Policie ČR- KŘP Ústeckého kraje

„V souvislosti s prověřováním případů policisté žádají veřejnost o pomoc při ustanovení neznámého muže na přiložených fotografiích a identikitu. Jedná se o muže, který byl zachycen u bankomatu v Praze a mohl by pomoci s objasněním případů. Informace přijmeme na lince 158 případně na emailu: lukas.rossler@pcr.cz. Děkujeme,“ řekla krajská mluvčí policie Alena Bartošová.

Podvodníci lidem nabídli odblokování údajeně zablokovaných bankovních účtů, když jim sdělí své údaje a hesla. Podvodná jednání prověřují policisté v rámci Ústeckého kraje. Evidují statisícové, v několika případech i milionové škody. 

Poškození vyzradili pachatelům své přístupové údaje a hesla a tím jim umožnili vzdálený vstup ke svým účtům. V některých případech jim předali údaje zaslané na jejich telefonní číslo ze strany banky. 

„Apelujeme na občany, aby byli velmi obezřetní při zabezpečení vstupních hesel do služeb internetového bankovnictví a také, aby si střežili citlivé údaje ke svým platebním kartám. Nereagujte na e-maily či telefonáty, kterými se kdosi vydává za pracovníka banky a chce pod záminkou získat přístupové údaje,“ uvedla Bartošová.

Banka po svých klientech nikdy touto cestou nepožaduje přístupové údaje a hesla. A ani jim neposílá formuláře, kam tyto údaje mají vyplnit.

„Phisingové zprávy je možno také odhalit při bližším zkoumání názvu e-mailové schránky odesílatele nebo přímo z internetového odkazu, který vás nasměruje na podvodné stránky, který vypadají jako pravé,“ upozornila Bartošová. 

Tyto podvodné zprávy, které podvedení lidé dostali, k nim mířily jakoby z různých bank. Policie uvádí, že většina lidí tyto hromadné e-maily může najít ve složce „spam“. Navíc lidé mohou dostat e-mail tvářící, že je z banky, ve které ani nemají založen účet. 

Autor: