Hledání místa pro atletický stadion pokračuje, jasno měly mít Teplice letos

  7:18
Hledání lokality pro výstavbu lehkoatletického stadionu v Teplicích bude pokračovat i v příštím roce. Ačkoliv město avizovalo, že by chtělo vhodné místo pro budoucí sportoviště za 100 milionů korun najít ještě letos, primátor Hynek Hanza (ODS) připustil, že to není reálné.

Podle architekta Petra Sedláčka je právě Třešňovka nejvhodnější lokalitou. „Je zde optimální návaznost na potřebnou vybavenost a krajinný rámec,“ napsal ke studii, kterou pro město zpracoval. | foto: MISE/Petr Sedláček

„Do konce roku lokalitu určitě nevybereme, protože na jejím výběru nepanuje většinová shoda v zastupitelstvu. Zatím na to tedy nebudeme nijak tlačit a třeba se nám v příštím roce podaří najít jiné řešení. Bude to ale poměrně složité, protože se vůbec nejedná o malou plochu,“ sdělil Hanza.

Naposledy město jednalo s fotbalovým klubem FK Teplice o možnosti využití jednoho z jeho pozemků na Stínadlech. Podle primátora se ale jednání s klubem nikam neposunula. 

„Asi mohu prozradit, že by šlo o plochu tréninkového hřiště s umělou trávou, kam by se atletický stadion vešel. Problém je však v tom, že nejdříve musí mít klub adekvátní náhradu. Proto zatím tento návrh leží u ledu,“ přiznal Hanza.

FK Teplice vítá podporu města v oblasti sportu, má to ale podle něj háček.

„Právě na tomto území se rozkládají dvě hřiště, která musíme jako klub používat, abychom obdrželi od Fotbalové asociace licenci k profesionální soutěži a udrželi si statut klubové akademie. Pomoci městu jsme otevřeni, ale museli bychom mít na oplátku možnost začít ihned používat minimálně stejný počet hřišť v jiné lokalitě pro naši mládež, což zřejmě tuto věc celkově komplikuje,“ řekl k situaci ředitel klubu Rudolf Řepka.

Podle primátora trvá vůle postavit atletický stadion, stejně jako najít vhodný pozemek pro výstavbu další kryté haly na území města. 

„V současnosti ale nevíme, jaký bude ekonomický výhled do příštího roku. Jsme před schvalováním rozpočtu,“ připomněl Hanza s tím, že nejlepší bude situaci znovu řešit až po Novém roce.

Původně byly v plánu jiné lokality

Pro výstavbu stadionu, který v padesátitisícovém lázeňském městě citelně schází, měly Teplice původně vybrané jiné parcely: fotbalový areál Hvězdy Trnovany nebo takzvanou Třešňovku, bývalý sad pod hotelem Panorama, jenž slouží jako oblíbená relaxační oblast plná zeleně. 

S majitelem pozemků na Hvězdě se ale město nedomluvilo a právě možnost využití Třešňovky ve městě zvedla velkou vlnu nevole. Lidé proti záměru sepsali petici a nelíbil se ani opozičním zastupitelům z hnutí Volba PRO! Teplice. „Třešňovka je příliš cenné území, než abychom ho zastavěli,“ podotkl tehdy lídr uskupení Jakub Mráček. 

Druhý nejsilnější subjekt v teplickém zastupitelstvu proto přišel v dubnu s vlastním návrhem, kde by mohlo sportoviště stát – na nevyužívané louce poblíž ulic Pod Doubravkou a Doubravická. Ta však patří, stejně jako areál Hvězdy Trnovany, soukromému majiteli a podle města proto není pro výstavbu stadionu vhodná. Hledání tak pokračuje dál.

Autor: