iDNES.cz

Zrušme přímou volbu prezidenta, vyzývá předseda ODS Fiala

  8:30
Podle šéfa občanských demokratů Petra Fialy se volba hlavy státu přímo občany neosvědčila. Důkazem je podle něho chování Miloše Zemana ohledně odvolávání ministra kultury Antonína Staňka. Toho měl už dávno podle Ústavy na žádost premiéra Andreje Babiše vyměnit, hlava státu s tím ale otálí.

Předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala v Poslanecké sněmovně. (26.6.2019). | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Jediné co způsobuje problémy je pocit prezidenta, že má díky tomu přímému mandátu od voličů větší legitimitu a může si dělat cokoliv. Ona to ale není pravda a jenom to způsobuje problémy v ústavním systému,“ vysvětluje předseda ODS Petr Fiala, podle kterého neměla být přímá volba prezidenta vůbec zavedená. Teď by chtěl šéf občanských demokratů vyvolat diskuzi o návratu volby hlavy státu do rukou Parlamentu.

Opačný názor má místopředseda Senátu Milan Štěch, který stále stojí za přímou volbou prezidenta. Současný systém není podle něho potřeba měnit úplně. „Ten problém, který asi hodně občanů i politiků cítí s mandátem prezidenta Miloše Zemana, by se vyřešil změnou Ústavy a možností rychleji podávat ústavní žalobu. Stanovil bych také u některých kroků, které má prezident vykonávat, jasné lhůty.“

Poprvé se přímo volil prezident v roce 2013, kdy vyhrál Miloš Zeman. Mandát obhájil i o pět let později. Další hlavu státu si budou občané vybírat za necelé čtyři roky.

Poslechněte si reportáž ze záznamu: 

Autor: Vít Zábranský


zpět na článek