iDNES.cz

V Česku je 70 případů spalniček a počet nakažených zřejmě dále poroste

  9:00
Do minulého týdne bylo v Česku nahlášeno 70 případů spalniček a více než polovina z nich je v Praze. Další případy jsou evidovány u v dalších sedmi krajích. Vzhledem k propuknutí epidemie spalniček v celé Evropě se dá předpokládat, že i v České republice poroste počet nemocných.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Pavel WellnerMAFRA

V Praze bylo zatím celkem nahlášeno 48 případů, ve Středočeském kraji dalších 10 případů, pět případů v Libereckém kraji. Spalničky se objevily i v Jihomoravském kraji, který hlásí tři případy, v Pardubickém dva případy. Po jednom nakaženém hlásí i Plzeňský a Královéhradecký kraj.

Podle hlavní hygieničky ČR Evy Gottvaldové se na letošní zvýšené nemocnosti spalničkami výrazně podílí import u Ukrajiny, odkud zatím pochází 21 případů. Dále se jedná o nákazu vzniklou buď v epidemiologické souvislosti s již potvrzeným onemocněním spalničkami, anebo o výskyt spalniček u osob, kterým byla podána pouze jedna dávka vakcíny nebo které nebyly očkovány vůbec. Z celkového počtu 70 případů spalniček nebylo proti této infekci očkováno 39 osob.

Nejvyšší počet nakažených hlásí lékaři u dětí od jednoho do čtyř let. Spalničkami se ale mohou nakazit i dospělí. Jedním z důvodů zvýšeného výskytu spalniček může být klesající proočkovanost české populace, která se v současnosti pohybuje kolem 90 procent. V České republice je očkování proti spalničkám povinné pro děti.

Imunita, která je dána očkováním, ale může přibližně po třiceti až čtyřiceti letech postupně slábnout.

zpět na článek