iDNES.cz

Téměř polovina Čechů si loni finančně polepšila, třetina čeká zlepšení i letos

  8:00
Z pohledu finanční situace v českých domácnostech byl rok 2018 hodnocen víceméně pozitivně. Necelá polovina Čechů vnímá zlepšení, a to díky tomu, že buď dostali přidáno, podařilo se jim spořit nebo investovat. Dva z pěti lidí si finančně nepolepšili, na druhou stranu ale ani nepohoršili. Třetina Čechů pak očekává, že letos se bude mít finančně lépe než v předchozím roce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Téměř každý druhý Čech (45 procent) si během roku 2018 finančně polepšil, třetina lidí jako důvod zmínila vyšší příjmy a každý sedmý začal tvořit rezervy, tedy si začal spořit nebo investovat.

Mezi lidmi, kterým se loňský rok finančně podařil, jsou především lidé ve věku 18 až 26 let (59 procent), potvrdila se tak jejich očekávání, která měli na konci roku 2017, kdy tři pětiny (61 procent) předpokládaly, že rok 2018 pro ně bude finančně lepší.

Zhruba stejnou finanční situaci své domácnosti jako v předchozím roce cítily dvě pětiny oslovených, mezi nejstarší generací ve věku 54 až 65 let to byl dokonce každý druhý (53 procent).

Horším než rok 2017 byl z pohledu financí rok 2018 pro 16 procent lidí, kterým se buď snížily příjmy nebo dokonce utrpěli finanční ztráty a potýkají se s dluhy.

Češi zůstávají v očekávání optimisté i letos, byť v menším než loni. Tři čtvrtiny lidí očekávají, že se budou mít ekonomicky lépe, nebo alespoň stejně jako v roce 2018. Optimismus ale oproti očekáváním pro loňský rok poklesl o 4,4 procentního bodu.

Každý pátý oslovený se letos obává zhoršení své finanční situace, obavy přitom výrazně rostou s věkem. Nejvíce se zhoršení obávají lidé na hranici důchodového věku.

Co se týče konkrétních obav, které mohou ovlivnit finance domácnosti, mají Češi největší z nečekaných výdajů, které nebudou moci pokrýt finanční rezervy (18 procent) nebo z toho, že nebudou schopni splácet své závazky a spadnou do exekuce (10 procent). Naopak ztráty práce se bojí dva lidé ze sta.

zpět na článek