iDNES.cz

Praha si připomene výročí atentátu na Heydricha

  7:16
Od atentátu na Heydricha uplyne 80 let. Česko si proto na konci května znovu připomene tento hrdinský čin parašutistů Gabčíka a Kubiše. Například u památníku v Praze 8 Libni proběhne rekonstrukce úspěšného útoku na zastupujícího říšského protektora.

ilustrační snímek | foto: iDNES.tv

Oslavy hrdinského činu parašutistů Gabčíka s Kubišem nabídnou mimo jiné rekonstrukci atentátu v zatáčce v pražské Libni u Památníku Anthropoid. „V 10 hodin vyjíždí z Panenských Břežan Heydrich a v 10.35 parašutisté provedou přímo v zatáčce u dnešního památníku útok na Heydricha,“ říká místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek. Právě v jejím katastru se atentát před osmdesáti lety odehrál.

Kromě rekonstrukce úspěšného útoku plánuje městská část 27. a 28. května také vzpomínkový akt nebo slavnostní přehlídku vojáků a civilistů v dobovém oblečení. Hlavní kulturní program proběhne v Thomayerových sadech u Velkého Löwitova mlýna. „Jedná se v naší historii, možná i v evropské historii o jeden z největších odbojových činů, který proběhl za druhé světové války. Já mám někdy pocit, že Češi nedokážou být hrdí na to, co dokázali jejich hrdinové, takže ta připomínka je zcela na místě,“ doplňuje starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

Na místě oslav si můžou zájemci pořídit také vzpomínkové předměty, jako jsou dobové noviny, nebo pamětní bankovky s parašutisty Gabčíkem a Kubišem.

Letos se poprvé operace Anthropoid oslaví v den oficiálního významného dne České republiky. 27. květen je nově vyhlášený jako Den národního vzdoru. „Naplnila se naše radniční iniciativa z minulého roku, kterou jsme vyzvali obě komory parlamentu, aby v tomto smyslu novelizovali zákon o státních svátcích,“ dodává Gros.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Vít Zábranský, Rádio Impuls

zpět na článek