iDNES.cz

Poslanci chtějí omezit výplatu dávek ve stravenkách

  7:29
Ve sněmovně vzniká kompromis, který by měl omezit vyplácení sociálních dávek ve stravenkách. Ty dostávají lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí déle než půl roku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Boj se zneužíváním sociálních dávek se nedaří. V loňském roce poslanci prosadili, že se část z nich bude vyplácet v poukázkách namísto v hotovosti. V tomto postupu se ale vyskytla chyba. Řada sociálně slabých, kteří například pobývají v nemocnici, nemá poukázky kde uplatnit. Ti další za ně pak musejí nakupovat dráže, než kdyby s nimi platili ve vedlejším obchodě.

Poslanci mají v tomto týdnu začít v posledním čtení projednávat hned dva návrhy, které poukázky podstatně omezují. První novelu předkládá poslankyně Jana Pastuchová (ANO), která zavedení poukázek prosadila. Zabránit prý chtěla tomu, aby si lidé za dávky kupovali alkohol. Z toho důvodu dostávají až 65 procent příspěvku na živobytí v poukázkách, které lze směnit za jídlo, drogistické zboží nebo léky.

Pastuchová se podle svých slov snaží napravit chybu, kterou způsobila. V novele mimo jiné navrhuje, aby už poukázky nedostávali lidé v nemocnicích nebo ústavech, osoby nesvéprávné nebo zdravotně postižené.

Druhý návrh předkládá KDU-ČSL a sociální demokracie. Podle této novely by peníze namísto stravenek dostávali senioři, zdravotně postižení nebo lidé pečující o postižené dítě. Ve sněmovně se ale postupně rýsuje nová varianta, která by přes pozměňovací návrhy alespoň zčásti vycházela vstříc oběma předkladatelům. Shoda se ale podle Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) hledá těžko. I přesto se ale obě strany dohodly alespoň na tom, že od poukázek budou osvobozeni senioři nad sedmdesát let.

zpět na článek