iDNES.cz

Po tuhé zimě jsou letos silnice v katastrofálním stavu

  7:00
Výtluky na silnicích trápí řidiče víc než dřív. Právě letošní zima přinesla delší mrazy, kvůli kterým promrzala vozovka až 40 centimetrů pod povrch. Prosáklá voda pak asfalt narušila a tvořily se hluboké díry v si​lnici.

ilustrační snímek | foto: Impuls.cz

Když do takové díry najede auto vysokou rychlostí, má to podle automechanika Václava Hebra své následky. „Nejčastěji se při najetí na výtluk poškodí pneumatika. Pokud je ten výtluk větší, tak to odnese disk. Buď praskne, nebo se ohne, záleží na jeho kvalitě,“ uvádí Hebr s tím, že na tlumičích se projeví jen dlouhodobá jízda po výtlucích.

Protrženou pneumatiku nebo narušený disk si řidič sám většinou neopraví. Řešením je nasadit rezervu, nebo auto odtáhnout do servisu.

Silničáři se přitom letos pořádně otáčejí. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl Impulsu řekl, že počet mrazem roztržených silnic narostl i tam, kde se většinou dříve neobjevovaly. „Tentokrát mráz poničil i silnice v regionech, kam jsme obvykle po zimách nemuseli posílat tolik prostředků. Například na jižní Moravě. V každém případě teď už je dávno pryč sezóna, kdy jsme provizorně opravovali jen suchou směsí.“

V současnosti se silnice opravují horkou směsí za pomocí mikrovlnného záření. Tam, kde je výtluků velké množství, silničáři opravují výměnou celého asfaltového koberce.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:


zpět na článek