iDNES.cz

Nakupování dat z Facebooku je běžná praxe, přiznává šéf agentury pro sociální sítě

  9:00
Sociální síť Facebook čelí dalšímu skandálu. Data většiny uživatelů se mohly dostat do nepovolaných rukou. Přiznala to sama společnost. Kvůli možnému zneužití už zablokovala některé funkce, jako vyhledávání pomocí e-mailu nebo telefonního čísla.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Za zneužití dat si podle experta na kyberkriminalitu Vladimíra Smejkala může společnost sama. „Jim to neuniklo, oni to prodali. Umožnili firmám naprosto legální přístup k těm datům.“ Informace od Facebooku kupuje například agentura pro sociální sítě Socialsharks. Její ředitel Petr Andrýsek popisuje princip. „Cílem Facebooku je, aby užitatel našel co nejvíce nejrelevantnějších informací. A když jste inzerent, tak chcete zasáhnout co nejrelevantnějšího zákazníka. A k tomu potřebujete data. Takže ten Facebook zpracovává to, co o sobě uživatel říká a dává tyto informace firmám k tomu, aby mohly cílit svou reklamu na tyto uživatele.“

Podle Smejkala je ale největší problém v tom, že sám uživatel neví, že Facebook tato data sbírá. „Držitel těch informací má poměrně přesnou představu o tom, kdo ten uživatel je, jak se chová, jaké má názory, co kupuje, koho má rád a můžete s ním dál pracovat. Počínaje tím, že mu bude vnucovat nějaké zboží a konče tím, že budete ovlivňovat jeho názory například pro účely nějaké politické volby.“

Například britská analytická společnost Cambridge Analytica využila data Facebooku mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně amerického prezidenta Donalda Trumpa v roce 2016.

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta ze záznamu:

zpět na článek