iDNES.cz

Města obchází vládní nařízení, z adventních trhů jsou zimní farmářské

  7:00
Některá města v Česku se postavila vládnímu nařízení. Vláda v minulém týdnu zakázala adventní a vánoční trhy. Důvodem je nepříznivá covidová situace. V Mostě se tak nově pořádají zimní farmářské trhy.

ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Podobně se k situaci postavil Liberec. Mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová prozradila, že stejně jako v Mostě mohou obyvatelé Liberce v předvánočním čase nakupovat vánoční ozdoby na farmářských trzích. „Obnovily jsme farmářské trhy, které skončily na začátku listopadu. Máme farmářské trhy od středy do soboty. Máme na nich stánek s občerstvením. Alkohol na místě neprodáváme,“ řekla rádiu Impuls Kodymová.

Olomouc zase pořádá od pátku 3. prosince zimní jarmark. Jak řekla mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá, k přípravě zimního jarmarku vedly město reakce tamních obyvatel. „Jarmark bude na Horním náměstí. Sortiment bude tvořen z produktů lidových řemesel a rukodělných výrobků jako jsou vánoční ozdoby, svíčky a věnce. Chybět nebudou trvanlivé potraviny. Potraviny k okamžité konzumaci nabízeny nebudou. Současně bude na náměstí zajištěn i program v podobě představení tradičních řemesel. To znamená, že tam lidé uvidí třeba umělecké řezbáře nebo kováře. Prodávat se budou samozřejmě i vánoční stromky a kapři,“ vysvětlila Štědrá.

Zachránit trhovce se rozhodli i některé online supermarkety. Kromě vánočních dekorací nabízejí také medy, cukroví nebo pletené zboží přímo od prodejců zrušených trhů. Zájem ze strany trhovců je podle mluvčí jednoho z eshopů Denisy Morgensteinové opravdu velký. „Přišlo nám téměř 800 mailů od prodejců. V tuhle chvíli máme na našem eshopu prvních 50 prodejců. Další budou postupně přibývat,“ dodala Morgensteinová.

Poslechněte si reportáž ze záznamu:

Autor: Denisa Jeřábková, Rádio Impuls

zpět na článek