Lidé mají sedm dní na to, aby podali stížnost na volby

  10:53
Od dnešního dne mohou lidé u Nejvyššího správního soudu (NSS) napadnout průběh a výsledky volby prezidenta. Mají na to sedm dní. Před pěti lety dostal Nejvyšší správní soud celkem 109 stížností, žádné ale nevyhověl, přestože v kampani našel přinejmenším tři protizákonnosti. Ty ale podle soudců nemohly ovlivnit celkový výsledek voleb, ve kterých byl prezidentem zvolen Miloš Zeman.

Nejvyšší správní soud v Brně | foto: Nejvyšší správní soud

Podle soudu bylo v rozporu s pravidly kampaně v roce 2013 šíření nepravdivých informací, které spojovaly tehdejšího Zemanova protikandidáta Karla Schwarzenberga s revizí poválečného uspořádání nebo pokusy spojovat jeho rodinu s fašistickým a nacistickým hnutím.

I v letošním roce musel Zemanův protikandidát Jiří Drahoš čelit tvrzením, podle nichž za minulého režimu spolupracovat s komunistickou tajnou policií nebo že schvaluje nelegální migraci.

Na Nejvyšší správní soud (NSS) se už obrátil volič, který tvrdil, že při volbách vhodil do urny lístek pro Karla Habsburského, ale komise v jeho okrsku neevidovala žádný neplatný hlas. Domáhal se tak přepočítání hlasů nebo zopakování hlasování v okrsku. Soud ale jeho stížnost odmítl jako předčasnou s tím, že volby lze zpochybnit až po zveřejnění výsledků ve Sbírce zákonů.

Volební stížnost může podat každý volič, kandidát nebo jeho navrhovatel. Důvodem pro její podání je takové porušení pravidel stanovených zákonem, které by mohlo ovlivnit výsledek volby prezidenta.

V případě, že by NSS návrhu a prohlášení neplatnosti volby hlavy státu vyhověl, mohl by podle zákona nařídit opakování celých prezidentských voleb, do nichž by se mohli zapojit i noví kandidáti nebo jen některých částí dosavadního volebního procesu.