Lékaři i zubaři odmítají eRecepty

  12:25
Česká lékařská komora požaduje, aby Poslanecká sněmovna co nejdříve zvážila odklad povinného elektronického receptu a aby poslanci k rozhodnutí využili třeba i institut legislativní nouze. Zubaři v eReceptu zase vidí zbytečné navyšování administrativní zátěže a to odmítají.

lékárna, lékárníci, léky, recept, pacient, nemoc | foto: René FlugerČTK

Podle zákona by lékaři měli eRecepty vydávat od 1. ledna 2018. Komora je vyzvala, aby v případě nutnosti i po Novém roce předepisovali léky jakýmkoliv možným způsobem. Lékaři si velkou většinou v jednom ze sjezdových víkendových usnesení odhlasovali, že „dostupnost lékařské péče nesmí být ohrožena kvůli neuváženému experimentu“.

Podle prezidenta komory Milana Kubka musí být péče o pacienta na prvním místě. Pacient by měl mít možnost volby, zda přijme klasický nebo elektronický recept. Stejnou možnost volby chce komora i pro lékaře.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bude i nadále většina pacientů nosit od lékaře recept vytištěný na papíře, elektronický recept neznamená, že by ho dostali jen e-mailem nebo SMS zprávou. I tu možnost ale nabízí.

Česká stomatologická komora odmítá zvyšování administrativní zátěže a za její typický projev označila eRecepty. Podle jejího prezidenta Romana Šmuclera zubaři vydávají tak málo receptů, že jim částkou 1,70 Kč, kterou kterou poskytují zdravotní pojišťovny, neuhradí náklady na pořízení eReceptů. Hrazení tedy bude ve výsledku na pacientovi.

Vzhledem k tomu, že zubaři vydávají jen desítky receptů ročně, hlavně na antibiotika, chtějí, aby pro ně nebylo jejich vydávání povinné. Jako kompromis navrhují povinnost od 120 vydaných receptů ročně.