Donald Trump víří globální vody. Debatu vyvolaly výroky zvoleného amerického prezidenta o převzetí kontroly nad Grónskem, Kanadou nebo Panamským průplavem. „Za nejrealističtější považuji z těch jeho nápadů to, že časem by se mu možná mohlo povést přesvědčit obyvatele Grónska, aby v referendu souhlasili se suverenitou USA nad tím územím,“ prohlásil ve vysílání Rádia Impuls znalec americké politiky Roman Joch.
„Znamenalo by to zachování autonomie Grónska, ale také přítomnost amerických jednotek blízko severního pólu, což bude nové místo konfrontace s Ruskem. A také samozřejmě právo Američanů těžit nerostné bohatství Grónska,“ dodal publicista v pořadu Impulsy Honzy Benešovského.
Naopak Joch nepřepokládá, že by se něco podobného mohlo povést s Kanadou. „Kanadská identita od samého vzniku USA je ta, že nejsou Američané, nejsou násilničtí, nejsou rebelové proti britské koruně. To je hlavní důvod kanadské identity. Takže si nemyslím, že se to může stát,“ řekl Joch. Podle něho budou proti tomuto nápadu hlavně francouzsky mluvící provincie.
Trump mluví o případném použití ekonomické síly. Podle Jocha tím zvolený americký prezident myslí uvalení cel. „75 procent exportu Kanady je do USA. Kdyby Trump na veškeré kanadské zboží uvalil pětadvacetiprocentní tarif, tak to je ten nejhorší možný scénář. Ten nejlepší je, že přinutí Kanadu, aby snížila cla na dovoz amerického zboží. Vyhrožování protekcionismem by paradoxně garantovalo ještě svobodnější obchod mezi Kanadou a USA,“ tvrdí analytik americké politiky.
Joch nepředpokládá, že by Donald Trump ze svých výroků po oficiálním nástupu slevoval. Podle něho ale bude po inauguraci primárně řešit jiné problémy. „Zahraniční politika nebude to hlavní, to hlavní bude domácí politika, ekonomická situace, imigrace, to je jeho vlajkové téma,“ myslí si publicista Joch.
Celý rozhovor si můžete přehrát zde: