Dvouleté děti patří do náruče matky! Shodují se senátoři a pedagogové.

  8:19
Dvouleté děti by měly zůstat v náruči matky! Shodli se na tom pedagogové a někteří senátoři. Chtějí proto vyvolat změnu zákona, který od roku 2020 ukládá školkám povinnost přijímat dvouleté děti.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Školky se obávají povinnosti starat se o dvouleté děti. Zákon jim to přikáže od roku 2020. Některé mateřské školky už o dvouleté děti pečují. Učitelky si ale stěžují, že jsou vyčerpané, školky mají málo peněz a chybí jim podpora od ministerstva. Ředitelka mateřské školy ve Stařeči na Třebíčsku Kateřina Zlámalová Rádiu Impuls řekla, že ani děti na odloučení od rodiny ve dvou letech nejsou připravené. „Jakmile to dítě vytrhneme z rodinného prostředí, tak ztrácí bezpečnou vazbu na tu rodinu a vyhledávají ji u učitele mateřské školy. Pokud ta učitelka má třídu s 24 dětmi, tak se tam nemůže starat jen o to jedno. To dítě je pak deprivované,“ říká Zlámalová s tím, že jde i o zátěž pro mateřské školy. Nákladné je totiž pořízení hraček, vybavení i odvoz odpadu.

Proti novému zákonu vznikla i petice. „Podepsalo ji 15 tisíc lidí,“ řekl její iniciátor pedagog Marek Herman. Iniciátory petice i některé ředitelky dnes na půdě Senátu přijal senátor Jiří Růžička, který chce podpořit pozměňovací návrh, který by zákon změnil. „Měla by to být možnost, aby tam ty dvouleté děti chodily, ale nebyla by to povinnost mateřských školek ty děti přijímat.“

V Poslanecké sněmovně už se údajně rodí pozměňovací návrh, který by zavedení povinnosti školek přijímat dvouleté děti zrušil. Novinka měla mimo jiné pomoci rodičům vrátit se po rodičovské dovolené rychleji do práce.

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta.