Babišova vláda dnes požádá o důvěru

  8:55
Menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše si dnes řekne o důvěru Sněmovny. S přislíbenou podporou KSČM by ji měla s největší pravděpodobností získat. Podpořit kabinet přijde také prezident Miloš Zeman, který před poslanci vystoupí s projevem.

Premiér Andrej Babiš z ANO a šéf ČSSD, ministr vnitra Jan Hamáček, podepsali koaliční smlouvu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Zástupci ostatních šesti stran a hnutí zastoupených ve Sněmovně budou hlasovat proti vládě. Jednání poslanců o důvěře se uskuteční 263. den od parlamentních voleb, které proběhly loni v říjnu a ze kterých nynější složení dolní komory vzešlo.

Menšinový kabinet ANO a sociálních demokratů by mohl ve dvousetčlenné Sněmovně získat podporu až 108 poslanců, pokud až 15 hlasů přidají komunisté. Pokud by vláda důvěru nezískala, musela by opět podat demisi. Třetí pokus o sestavení vlády by pak náležel předsedovi Sněmovny Radkovi Vondráčkovi (ANO), který by Zemanovi navrhoval ke jmenování kandidáta na premiéra.

Před samostatným hlasováním poslanců se očekává několikahodinová debata. Opozice poukazuje například na Babišovo trestní stíhání v případu Čapí hnízdo a na to, že se poprvé od listopadu 1989 dostanou k vládní moci i komunisté.

Hnutí ANO obsadilo v kabinetu deset křesel, pět postoupilo nominantům ČSSD. Reálně má sociální demokracie jen čtyři členy vlády, když Zeman odmítl jmenovat Miroslava Pocheho ministrem zahraničí. Diplomacii nyní řídí vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Andrej Babiš musel zase na poslední chvíli hledat nového ministra spravedlnosti potom, co kvůli podezření z opisování v diplomových pracích rezignovala Taťána Malá.

Při hlasování o důvěře vládě stačí nadpoloviční většina přítomných poslanců. Test o důvěře ale nebude znamenat to, že vláda v Parlamentu všechny své záměry prosadí. Jistých má nejvýše 93 hlasů svých poslanců. Navíc v případě předloh vrácených Senátem nebo vetovaným prezidentem je k jejich potvrzení nutných 101 hlasů.