Žižkovský vysílač se v očích Pražanů stal prstem tajemníků i raketou

  6:04
Na Žižkovský vysílač hledí mladší generace pozitivněji než generace starší, která si z monumentální stavby spíše utahovala. Tvrdí to architekt Zdeněk Lukeš v seriálu Humorem proti totalitě. Kromě kosmické rakety věž lidé překřtili na Husákův nebo Jakešův prst.

V předchozích dílech videoseriálu jsme představili posměšný název Těšnovského tunelu, ze kterého lidé udělali Husákovo ticho

Jméno bývalého prezidenta ČSSR a generálního tajemníka ÚV KSČ Gustáva Husáka se ovšem stalo také součástí posměšných přezdívek Žižkovského vysílače. Lidé mu říkali Husákův prst, ale také Jakešův prst, to po Husákově následníkovi ve funkci prvního muže všemocné strany.

Pro jiné byla stavba Žižkovským kosmodromem a Žižkovskou šaltpákou.

„Dnes je to celkem oblíbená stavba, ale když se stavěla, tak moc pozitivních reakcí nevzbuzovala. Navíc stojí na území, kde býval židovský hřbitov,“ uvedl k přijetí stavby architekt Zdeněk Lukeš.

Vysílač nekritizovali jen Pražané, objevil se i na seznamech nejškaredějších budov světa.

Jedná se o nejvyšší stavbu v Praze, ale mohla být ještě viditelnější. Podle Lukeše měl být vysílač původně umístěn na Petříně. 

Konstrukci ze tří různě vysokých ocelových tubusů navrhl architekt Václav Aulický, autor již zbořeného Transgasu, nebo druhé nejvyšší budovy v Praze, mrakodrapu City Tower.

Autor: