iDNES.cz

Rozhodnutí o zastavění stráně na Malvazinkách nepadlo, možná před volbami

  10:44
Spor o zelenou stráň na Malvazinkách pokračuje. Obyvatelé páté městské části, kteří si nepřejí změnu územního plánu a s ní spojenou stavbu nových domů, ve čtvrtek vystoupili před pražskými zastupiteli. Ti pak již bez obviněného náměstka Hlubučka rozhodli o posunutí celého rozhodovacího procesu na své poslední předvolební zasedání v září.

Pozemky okolo usedlosti Nikolajka v Praze 5. (10. června 2022) | foto: Ondřej CihlaMAFRA

Potřebují totiž více času na prostudování celé problematiky. Vlastník pozemků spolek obviňuje z předvolebního boje.

„Pozemky jsou v mém soukromém vlastnictví a o změnu územního plánu jsem požádal se zájmem postavit zde vlastní bydlení. Není to tedy žádný developerský projekt, na kterém bych chtěl vydělat, většina plochy zůstane i nadále zelená. Já sám nechci mít bydlení obehnané betonem,“ říká pro MF DNES Michal Čamek, podnikatel a mimo jiné vlastník firmy Centra, která je v Praze hlavním poskytovatelem správy bytového fondu a úklidu vnitřních i vnějších prostor.

„Pro hlasoval i Čižinský“

Podle slov podnikatele doporučil magistrátní Výbor pro územní rozvoj zastavět fakticky jen deset procent těchto pozemků.

Ty vlastní Čamek, respektive jeho další firma Kumpera Smíchov, a jsou podle jeho mínění v dobrém a udržovaném stavu, na rozdíl od těch sousedních, jež vlastní hlavní město.

Souvislosti

Kdo jak hlasoval

O změnách v územním plánu rozhoduje výbor pro územní rozvoj magistrátu. V hlasování prošla změna poměrem šesti hlasů proti čtyřem.

Proti zástavbě byli zástupci Prahy sobě (Pavel Světlík, Petr Zeman, Jaroslav Zíma) a pirát Milan Kryl.

Pro hlasovali všichni ostatní: TOP 09 a STAN – Spojené síly pro Prahu (Jana Plamínková, Pavel Richter), ODS (Tomáš Portlík, Ondřej Martan) a ANO (Radomír Nepil, Ondřej Prokop).

Zastupitelům tak výbor doporučil změnu v územním plánu provést.

Zdroj: zápis z jednání magistrátního výboru pro územní rozvoj

„Pokud všem zúčastněným tak moc záleží na vzhledu ulice, nemuseli by ji nechat chátrat. Vše bylo podáno řádně a záměr už dříve odsouhlasila jak příslušná komise, tak i výbor územního rozvoje a kladně pro jeho pořízení hlasoval v zastupitelstvu také předseda Prahy Sobě pan Čižinský. Se změnou v této formě podle veřejných informací souhlasí všechny dotčené orgány státní správy, mezi kterými jsou například ministerstvo kultury nebo Odbor životního prostředí magistrátu hlavního města Prahy,“ komentuje proces změny Čamek.

Jednání spolku, respektive načasování petice, kterou Přátelům Malvazinek podepsalo přes tisíc Pražanů, kritizuje také Zdeněk Doležal (ODS), radní pro oblast územního rozvoje a zastupitel Prahy 5.

„Rozpor vidím v tom, že Výbor pro územní rozvoj postupuje transparentně, předvídatelně a na základě faktů, zatímco spolky se někdy snaží vyvolávat senzace a získávat politické body pro politické subjekty. To je z mého pohledu i tento případ. O pořizování změny bylo rozhodnuto v roce 2018 a v roce 2019 proběhlo veřejné projednání, kdy se ke změně může vyjádřit každý a připomínky musí být vypořádány. V roce 2019 byla předsedkyně spolku Přátelé Malvazinek členkou Výboru životního prostředí Prahy 5 a žádné připomínky nevznesla. Nyní, kdy je součástí uskupení Praha Sobě, pořádá petice. Na veřejném projednání na místě v roce 2017 navíc sousedé projektu i zahrádkáři změnu podpořili,“ informuje Doležal.

Cena pozemků nehraje roli

Odpůrci zástavby, ať už z politických stran či ze zmiňovaného spolku Přátelé Malvazinek, také tvrdí, že se změnou územního plánu a zástavbou zelené stráně mnohonásobně zvýší cena pozemků podnikatele Čamka. Majetkové struktury však podle slov pražského zastupitele Ondřeje Prokopa (ANO) nemají v takovém případě hrát roli.

Lidé se bouří proti zástavbě Mrázovky, podnikatel tam chce rodinné domy

„Při posuzování jednotlivých změn vlastnictví pozemků zásadně neřeším. Studie, která nám byla prezentována, říká, že z celkových více než osmi tisíc metrů čtverečních se změna týká necelých tří tisíc, což by umožnilo stavět na méně než pěti stech metrech čtverečních. Nejsem žádný nemovitostní expert, avšak pokud se umožněním zastavění 500 metrů v Praze zhodnotí pozemky o sto milionů, brzo si zde nebudou moci dovolit bydlení ani miliardáři. V rozhodování o změnách hrají roli urbanistické, nikoliv jakékoli neodborné nebo podjaté aspekty,“ uvádí Prokop.

Výhled k nezaplacení

S tím však nesouhlasí Milan Kryl (Piráti), zastupitel Prahy 5 a člen zmiňovaného výboru, který změnu územního plánu zastupitelům i přes jeho nesouhlasné stanovisko doporučil.

„Pozemky pana Čamka se nepochybně změnou z nestavebních na stavební velmi zhodnotí. Jde o naprosto výjimečné místo v klidné a nerušené lokalitě. Takové soukromí v centru města nenajdete, navíc výhled na Vyšehrad a polovinu Prahy mu nikdo v budoucnu nemůže zastavět. Pozemek bude mít jistě mnohem vyšší hodnotu než nejbližší zastavitelné pozemky na Malvazinkách, takže prostý výpočet zhodnocení podle cenové mapy pozemků by neodrážel jeho výjimečnost. Rozdíl bude určitě ve vyšších desítkách milionů,“ doplňuje situaci Kryl, který se v minulosti zhodnocováním pozemků profesně zabýval.

zpět na článek