Ve vazbě skončili dva cizinci, z účtů desítek lidí ukradli miliony korun

  10:08
Pražští kriminalisté zadrželi v uplynulých dnech dva cizince, kteří se podle nich dopustili řady podvodů. Od poškozených získali pod různými záminkami údaje k jejich bankovním účtům, z nichž poté vybírali finance od tisíce po statisíce korun. V současné době jsou ve vazbě a hrozí jim až osm let vězení.

„Kriminalisté druhého oddělení Prahy III ve spolupráci s krajskými detektivy zadrželi v uplynulých dnech dva cizince, kteří se v rámci organizované skupiny, jež sofistikovaně koordinuje činnost svých členů a působí po celé Evropě, dopustili řady podvodů. Oba muži v kooperaci se spolupachateli, kteří se nacházejí mimo ČR, od poškozených osob vylákali pod různými záminkami údaje k jejich bankovním účtům,“ uvedla krajská mluvčí policie Violeta Siřišťová.

Vytvářeli virtuální platební karty a následně z účtů vybírali finance od tisícikorun po statisíce. Tyto peníze ihned vkládali na své účty či je ukládali do bitcoinmatů na území Prahy.

Policisté mají zdokumentováno celkem 43 případů se škodou v řádu milionů korun.

„K vylákání platebních údajů, informacím z platebních karet a internetovému bankovnictví poškozených se spolupachatelé obou obviněných dostávali pod legendou fiktivních inzerátů o prodeji či koupi zboží na internetových portálech a hodnověrně vytvořených platebních bran „finančních institucí“. Poškození jim údaje poskytli v dobré víře a bez ověření si pravosti takových zpráv,“ popsala Siřišťová.

Kriminalisté mají k dispozici kamerové záznamy, z nich zjistili, že podezřelí muži přijeli do Česka pouze s igelitovou taškou. Po několika dnech se však ubytovali v hotelu s cenou ve výši čtyři tisíce korun.

Policisté u nich provedli domovní prohlídku, kde nalezli desítky mobilních telefonů, velkou finanční hotovost v různých měnách i luxusní oblečení, které si muži stačili nakoupit.

„Policejní komisař již oba muže obvinil ze spáchání trestných činů podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Oba cizinci jsou stíhaní vazebně a hrozí jim až osmiletý pobyt za mřížemi. Je však předpoklad o další rozšíření obvinění a možnost zvýšení trestní sazby až na deset let odnětí svobody nepodmíněně,“ uvedla Siřišťová.

Policisté varují, že je vysoký nárůst podobných podvodů. Lidé nemají poskytovat údaje k platebním kartám či k internetovému bankovnictví. Varování se týká i telefonních hovorů, kdy se volající představí jako pracovník banky, který zjistil napadení účtu volajícího.

Autor: