iDNES.cz

VŠE chce po anonymovi, co vyhrožuje bombou, statisíce. Pokud ho dopadnou

  12:02
Téměř milion korun. I takovou částku bude pražská Vysoká škola ekonomická vymáhat po člověku, který ji opakovaně vyhrožuje výbuchem bomby v jejích budovách. Tedy pokud pachatele dopadne policie. Na 822 tisíc totiž škola vyčíslila škody po poslední takové výhrůžce z 29. ledna.

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě kvůli nahlášené bombě. Na snímku je žižkovská budova (26.11.2018) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Škola na svém webu uvádí, že u každé hlášené hrozby výbuchu zahrnula do škod mzdové náklady ve výši 96 tisíc za hodinu a provozní náklady ve výši 150 tisíc za pracovní den. Po každé výhrůžce také podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zmíněných 822 tisíc přitom připadá na den, kdy anonym hrozil bombou pouze v budově na náměstí Winstona Churchilla, některé výhrůžky však zahrnovaly i objekt VŠE na Jižním Městě. Částka tak může být i vyšší. 

Zároveň v těchto penězích nejsou zahrnuty ani škody, které anonym působí provozovatelům stravovacích a dalších služeb. A částka neobsahuje ani náklady spojené s výjezdem bezpečnostních složek. Sama policie na svých stránkách v modelovém případu uvádí, že vyklizení menšího objektu, jako je restaurace, může jen na poplatcích za výjezd hasičů, zdravotníků, policie a strážníků vyjít na zhruba třicet tisíc korun.

Ze zpráv za loňský rok vyplývá, že byla anonymně nahlášená bomba pro 31 míst v České republice, někdy i opakovaně jako je tomu právě u VŠE. Samotná výbušnina se však nikdy nenašla. Celkem policie dohledala zhruba třetinu pachatelů

zpět na článek