Posuďte vliv pervitinu, žádá advokátka expolicisty, jemuž hrozí doživotí

  18:02
Obhájkyně bývalého pražského policisty Martina K. obžalovaného z vraždy i několika znásilnění požádala soud, aby mužův stav přezkoumali revizní lékaři. Podle ní mohl jednat ve stavu toxické psychózy, což by mělo vliv na výši případného trestu. Státní zástupkyně na dotaz iDNES.cz potvrdila, že pro expolicistu navrhuje 30 let vězení nebo doživotí.

„Paní státní zástupkyně navrhuje panu obžalovanému v případě uznání viny 30 let, popřípadě doživotí. Musíme si být zcela jisti, jestli tady byl zhodnocen vliv pervitinu (na jednání Martina K.), ten má strašný význam,“ tvrdí obhájkyně Simona Hinkelmannová.

Závěrečné řeči v případu sice ještě nezazněly, žalobkyně Ladislava Čarvaš však potvrdila, že pro muže žádá i ten nejpřísnější trest. „My to teď musíme psát do návrhu, takže to tam mám – v případě nezměněné důkazní situace,“ sdělila iDNES.cz.

Od letošního ledna platí pokyn nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, podle kterého mají psát žalobci do obžaloby také výši navrhovaného trestu, aby bylo řízení transparentnější.

Městský soud v Praze vyslechl psychiatra Jaroslava Zvěřinu, který se shoduje se svým kolegou, psychologem Petrem Weissem, v tom, že Martin K. je útočný sadista a pro společnost je nebezpečný.

Vlivem pervitinu, který užíval, se snížila jeho schopnost se ovládat a deviace se projevila v jeho chování – byl agresivní, a to nejen slovně, ale i fyzicky.

Muž připouští pouze to, že po užití drogy psal a rozesílal úchylné zprávy. Obžaloba ho viní z brutální vraždy sousedky, znásilnění několika žen včetně vlastní matky a dalších trestných činů.

Jeho advokátka se snaží soud přesvědčit, že pokud zdrogovaný Martin K. skutečně vraždil, pak se mohl nejvážnějšího zločinu dopustit ve stavu takzvané toxické psychózy, kdy nevěděl, co dělá.

Takový případ řešily soudy před dvěma lety. Uživatel pervitinu Karel Šanda jednoho člověka zabil a dva další pobodal. Za útok v psychóze dostal devět let vězení, což potvrdil i Nejvyšší soud.

„Jestli máme pana obžalovaného (Martina K.) uznat z něčeho vinným a případně ho poslat na hezkou řádku let do vězení, nařídit mu ústavní sexuologickou léčbu, která trvá v průměru osm let, tak bychom si měli být zcela jistí, jestli je pan obžalovaný skutečně sexuálně deviantní, nebo zda byly ty činy spáchány pod vlivem pervitinu či rauše a on byl třeba ve stavu toxické psychózy nebo akutní intoxikace. Neříkám, že byl. Říkám, že mohl být. Pak bychom to měli nechat pořádně přezkoumat,“ tvrdí advokátka.

„Tekly potoky krve.“ O vraždě ženy mi napsal, vypověděl kolega expolicisty

Rovnou navrhla, aby revizní posudek vypracovali experti z bohnické nemocnice. Dosavadní znalci, profesor Weiss a docent Zvěřina, podle ní přesvědčivou práci neodvedli.

„Ten důkazní návrh nám nějaký smysl dává. Budeme se o něm radit. Reálně je o něm možné uvažovat až poté, co budou slyšeni všichni svědci a bude provedeno kompletní dokazování,“ řekl předseda senátu Lukáš Slavík.

Pro uložení doživotního trestu mají být ze zákona splněny dvě podmínky. Za prvé musí jít o mimořádně závažný zločin, což trestní zákoník dále upřesňuje, a za druhé je třeba před pachatelem účinně chránit společnost nebo není naděje, že by ho bylo možno napravit trestem odnětí svobody mezi dvaceti a třiceti lety.

Slyšený psycholog a psychiatr se shodli v tom, že v případě Martina K. může být náprava reálná. Záležet bude na tom, zda bude mít zájem se se svou úchylkou léčit. Muž uvedl, že pokud ho odborníci přesvědčí, že je deviant, tak léčbu podstoupí. Zatím však lékařům nevěří.

Soud bude pokračovat na konci listopadu, kdy má vypovídat kamarád obžalovaného muže. Podle Martina K. užívali drogy, prováděli „lumpárny“ a společně strávili i část dne, kdy došlo k vraždě.

Co tvrdí o Martinovi K. obžaloba:

  • Kuplířství – v roce 2014 se domluvil se svou tehdejší partnerkou, že žena bude v jeho bytě provozovat prostituci a odevzdávat mu část vydělaných peněz.
  • Loupež – v roce 2015 jako taxikář v autě napadl prostitutku, škrtil ji bezpečnostním pásem a vyhrožoval usmrcením. Když se jí podařilo z vozidla vyskočit, srazil ji venku na zem a pak chtěl auto roztlačit tak, aby najelo na její hlavu. Vyrušil je náhodný chodec, žena utekla a on si nechal její kabelku s věcmi a hotovostí.
  • Znásilnění – v roce 2017 vytáhl v autě na bývalou partnerku nůž a přinutil ji k pohlavnímu styku. Vyfotil její genitálie a fotografie poslal jejímu příteli.
  • Znásilnění – v listopadu 2017 přinutil v autě k sexu svoji bývalou přítelkyni. Zdrogoval ji, hrozil usmrcením jejích rodičů nebo tím, že ji zabije. V průběhu stejné noci se ji pokusil ještě dvakrát análně znásilnit. Vyfotil si její nahý hrudník a genitálie.
  • Vydírání – stejné ženě poté hrozil, že její nahé fotografie pošle do zaměstnání i jejím blízkým a tím jí zničí život, pokud podá trestní oznámení.
  • Znásilnění, nebezpečné vyhrožování – v říjnu 2018 doma několik hodin masturboval před svou matkou a o něco později ji chytil pod krkem a přes matčin nesouhlas ji začal osahávat a masturbovat s tím, že o jejím znásilnění vždycky snil. Pak svého jednání náhle zanechal a z bytu odešel. Matka si následně přečetla jeho SMS, v nichž psal, že ji zabije.
  • Pokus o těžké ublížení na zdraví – v listopadu 2018 napadl po souloži prostitutku. V jejím bytě ji opakovaně udeřil do obličeje a rdousil ji. Když do pokoje vběhl její přítel, tak utekl. Ženě zlomil nos a způsobil jí krevní výrony kolem očí.
  • Vražda, porušování domovní svobody, obecné ohrožení – v květnu 2019 zrealizoval své sexuální představy spočívající ve znásilnění a podřezání ženy, když v domě, ve kterém měl pronajatý pokoj, napadl sousedku. Na ženu měl zaútočit dvěma noži a zřejmě i šroubovákem, podřezal jí krk a zmasakroval hlavu. Útočil na ni i tupým násilím, pravděpodobně opakovanými údery pěstí, kopy a zřejmě i nohou židle či baseballovou pálkou. Žena se bránila a několik desítek sekund před smrtí si uvědomovala bezvýchodnost své situace s neodvratným koncem. Poté v bytě založil požár, čímž ohrozil další nájemníky domu.
  • Nebezpečné vyhrožování – krátce po vraždě poslal své matce výhružnou esemesku a opakovaně se pokoušel dostat do jejího bytu, žena proto na syna zavolala policii.
Autor: