Práci nám ztěžují poškození, uvedli k vyšetřování krádeží u Prahy policisté

  10:26
Desítky vyloupených domů na jihovýchodně od Prahy nejsou prací organizované skupiny, uvedli dnes kriminalisté. Podle ředitele středočeské policie vyšetřování činů však komplikují sami poškození, kteří o vloupání mluví na veřejnosti.

Policisté dál nechtěli být příliš konkrétní, vzhledem ke stále probíhajícímu vyšetřování. Uvedli ale, že objasnili okolo 70 vloupání. Poslední případ odhalili v polovině května.

„Zadrželi jsme dva cizince, kteří byli obviněni z jedenácti vloupání do rodinných domů. Kromě středních Čech se dopouštěli trestné činnosti také v Pardubickém kraji a na Vysočině,“ uvedl ředitel středočeské policie Václav Kučera.

Zloději se zaměřovali na finanční hotovost, šperky, elektroniku, ale i parfémy. Celkem způsobili škodu za 1,5 milionu korun a hrozí jim až osm let.

Detektiv v utajení doplnil, že se tito dva muži původem z Ukrajiny pohybovali na území Česka několik let a pracovali v oblasti stavebnictví. Pravděpodobné se dopouštěli i jiné trestné činnosti. Zadrženi byli na území Prahy.

Podle policie se tak zatím nepotvrdilo, že vloupání měla na svědomí organizovaná skupina. Spíše to byly jednotlivé případy.

V souvislosti s krádežemi v rodinných domech ředitel středočeské policie Václav Kučera dodal, že jim již tak složité vyšetřování často komplikují sami poškození lidé či zástupci měst mluvící o krádežích na veřejnosti.

Narůstající počet případů vloupání do rodinných domů v okolí Prahy začala středočeská policie registrovat v září 2019. Kvůli tomu i zřídila speciální tým.

Celkem policisté zaevidovali 128 vykradených domů se škodou za 28 milionů korun. Z toho do konce letošního dubna objasnili 45 případů, pachatelé byli převážně české národnosti.

Vyloupené domy byly v obcích jižně a východně od Prahy, ale také na Berounsku. Větší počet krádeží policisté řešili například v Průhonicích, Jesenici, Osnici a Velkých Popovicích. 

Policisté také na briefingu porovnali počet nehod a kriminalitu v době pandemie se stejným obdobím loňského roku, oboje letos kleslo o několik procent.

Autor: