VIDEO: Mám tu popálené děti. Policie ukázala zásah u požáru bytu

  16:26
Policie zveřejnila video, jak probíhal nedělní zásah všech složek záchranného systému u požáru ve třetím patře obytného domu v Praze 9. Zatímco na jedné straně lidé v oknech křičeli o pomoc, na druhé straně domu stáli na parapetech a snažili se po hromosvodu dostat dolů. Požár si nakonec vyžádal čtrnáct zraněných.

Požár jako první zaznamenali policisté, kteří Černokosteleckou ulicí okolo páté hodiny odpoledne projížděli. Viděli, jak z okna třetího patra domu stoupá kouř a lidé volají o pomoc.

Na místo vzápětí vyrazily všechny záchranné složky. Ještě přijeli než hasiči a zdravotničtí záchranáři, policisté spolu s obyvateli vedlejšího obytného domu vyvedli ven několik zraněných lidí. Dům byl silně zakouřený a kouře se při vyvádění nadýchali i někteří policisté. 

„Záchranáři jim přeměřili hladinu CO2 v krvi, která byla u všech na minimální hranici, a tak si jejich stav nevyžádal hospitalizaci,“ uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Policisté také pomáhali pomocí chladicích gelů a krytí na popáleniny ošetřovat některé zraněné. Využili „medic batohy“, které vozí v autech.

„Mám venku vytažených asi sedm lidí, z toho mám popálené tři malé děti,“ je slyšet na videu ze zásahu.

Požár ve Strašnicích má 14 zraněných, záchranáři aktivovali traumaplán

Ostatní policisté mezitím odkláněli dopravu, aby se na místo i z něj snadněji dostaly i ostatní záchranné složky. Na nedalekém fotbalovém hřišti přistál vrtulník. Požár si nakonec vyžádal čtrnáct zraněných, z toho šest dětí.

Celkem deset lidí odvezli záchranáři do nemocnice. Minimálně dva z nich jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z pacientů záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťovali mu dýchací cesty. Sedm pacientů utrpělo středně závažná, čtyři pak lehká poranění.

K požáru vyjel i speciální vůz Atego, který je standardně vysílán k požárům obytných budov. Tvoří zázemí pro evakuované, kterým lze podávat kyslíkovou terapii z osmi rozvodů.

Příčina požáru se vyšetřuje. Podle mluvčího pražských hasičů připadá v úvahu nedbalost nebo technická závada. V bytě bylo větší množství lidí zřejmě kvůli rodinné oslavě. Škodu vyšetřovatel vyčíslil na 300 tisíc korun.

Autor: