iDNES.cz

V Praze začíná čištění vody pomocí UV lamp, vyženou z odpadních vod viry

  17:02
Ústřední čistírna odpadních vod v Bubenči nasadila do provozu ojedinělou technologii, která díky využití UV záření ochrání výrazně efektivněji vodu před celou škálou škodlivých látek, například také před viry. A to včetně SARS, což je podle odborníků důležité v době nynější covidové pandemie.

Ústřední čistírna odpadních vod. Usazovací nádrže. | foto: ÚČOV

Nové zařízení pro čističku vyšlo na necelých pět desítek milionů korun. V České republice jde v podobném provozu o jediné zařízení svého druhu, jež pomůže také ve využití a ochraně technické anebo pitné vody.

Betonový „bunkr“ zcela na okraji areálu Ústřední čistírny odpadních vody na Císařském ostrově v jedné z místností skrývá kromě jiného vybavení též nainstalované dva žlaby a dvě sady výkonných UV lamp. V obdobném provozu se jedná o jedinečné zařízení. „Tato technologie snižuje kritickou hranici škodlivin ve vodě dál dolů o několik řádů,“ vysvětlil Jiří Rosický, ředitel divize strategických investic Pražské vodohospodářské společnosti (PVS).

Za investicí stojí podle vodohospodářských expertů v covidové době především opatrnost. Expertizy totiž prokázaly, že se virus SARS teoreticky může vyskytovat v odpadních vodách. Standardní bezpečnostní postupy bez zdravotního zabezpečení dezinfekcí nemohou zajistit jeho odstranění.

Propraná voda

V odpadních vodách se také vyskytují vodou snadno přenosné patogenní mikroorganismy, včetně vysoce rizikových patogenů se získanou rezistencí na antibiotika. I v tomto případě použitá technologie dál výrazně zvyšuje ochranu.

„Jde o princip předběžné opatrnosti. Proto jsme se rozhodli doplnit novou vodní linku ještě o dezinfekci UV zářením, abychom reagovali na měnící se potřeby čištění odpadních vod,“ řekl o zařízení náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček (TOP 09 a STAN – Spojené síly pro Prahu). UV záření zvyšuje jistotu, že voda, která projde čističkou, neškodí.

UV lampy čistí vodu

Třetí stupeň
Nová vodní linka Ústřední čistírny odpadních vod v Bubenči je ve zkušebním provozu. Doplnil ji třetí stupeň dezinfekce technologií UV záření. Další dva stupně se skládají z mechanicko-chemického a biologického čištění. 

Patogenní mikroorganismy
V odpadních vodách se nacházejí adenoviry, rotaviry, virus hepatitidy A a E, parazitičtí prvoci, patogenní bakterie, např. Campylobacter, Escherichia coli, včetně vysoce rizikových patogenů se získanou rezistencí na antibiotika. Likviduje je právě účinné fungování čističek. 

46 milionů korun
Na tuto sumu vyšly stavební práce spojené s UV technologiemi. Pracovat se začalo v listopadu 2020. Náklady spojené s celkovou přestavbou a rozšířením čističky vyšly na přibližně šest miliard korun.

„Po provedené dezinfekci na úrovni UV lamp již nehrozí, že by se virus dostal dál do řeky. Chtěli jsme proces čištění ještě více zabezpečit,“ doplnil předseda představenstva PVS Pavel Válek. Podle něj se jedná o zařízení, které funguje na nejvyšší světové úrovni, lampy jsou německým výrobkem. „Tato technologie se používá ve vodárnách, na čističkách mimořádně,“ podotkl Jiří Rosický.

Pro další praktické využití vyčištěné vody nabídne UV linka několik možností. „Kladný dopad bude mít na ochranu zdrojů pitné vody dál po proudu Vltavy pod ústřední čističkou,“ vysvětlují vodohospodáři. Pro Prahu přinese nové možnosti využití vyčištěné, technické, vody. „Po této úpravě se dá nově tekutina použít například pro zalévaní městské zeleně,“ sdělil Jiří Rosický.

Nejvyšší standardy

Nová vodní linka se skládá ze tří hlavních částí a to mechanicko-chemického, biologického a třetího stupně čištění – právě pomocí UV lamp. „S její instalací se v původním projektu rekonstrukce čistírny odpadních vod nepočítalo, doplněn byl později. Splňuje nejvyšší standardy na kvalitu dezinfikované vody třídy C podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU,“ dodal Jiří Rosický.

Se stavbou speciálních UV doplňků začali dělníci loni na podzim. Jejich cena dosáhla 46 milionů korun. „V současné době byl zahájen zkušební provoz a jeho první částí budou ověřovací testy k potvrzení účinnosti instalovaného zařízení,“ řekl Petr Mrázek, mluvčí společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

Celkově Praha investovala do obnovy vodní linky v bubenečském areálu zhruba šest miliard korun. Jde o největší investici a nejrozsáhlejší projekt hlavního města za posledních pět let.

Nová vodní linka představuje podle odborníků ojedinělý projekt vodohospodářské stavby. A to ať už svým rozsahem, nebo technickým řešením. Jedná se o projekt zastřešené čistírny odpadních vod, na jejíž střeše je vytvořen rekreační areál pomocí přírodních zatravněných ploch, cyklostezky a vycházkových tras.

Nejde přitom o jedinou důležitou vodohospodářskou stavbu v metropoli, která se letos dostává do provozu. V létě skončila modernizace Úpravny vod Želivka, největšího zařízení svého druhu v České republice a zároveň hlavního zdroje pitné vody pro Prahu. Náklady zde dosáhly 1,2 miliardy korun. V létě se do provozu vrátila i Podolská vodárna. Její rekonstrukce stála 200 milionů korun.

Autor:
zpět na článek