Komplikovaná demolice na D11: Není jasné, kdy se dálnice u Prahy otevře

  13:34,  aktualizováno  25. července 22:17
Dálnice D11 u Prahy bude oproti předpokladu zcela uzavřená zřejmě celou noc v neděli. Původně naplánovala Pražská Technická správa komunikací (TSK) demolici nadjezdu přes dálnici D11 na kilometru 1,2 od sobotní 17. do nedělní 9. hodiny. Objevily se ale nečekané komplikace. Řidiči se mají místu vyhnout.

V neděli v deset hodin večer TSK na svém twitterovém účtě napsala, že most ve směru na Prahu je z velké části dole a zároveň probíhá odvoz vybouraného materiálu. „Uděláme maximum, abychom dálnici D11 v průběhu noci před ranní dopravní špičkou zprovoznili v obou směrech,“ dodala.

Demolici komplikovalo velké množství výztuže, která se neshoduje s původní projektovou dokumentací. Při demolici zároveň stavbaři narazili na vysokonapěťový kabel přímo v konstrukci mostu, o kterém nevěděli. Proto museli v noci práci přerušit.

25.července 2021 v 20:28, příspěvek archivován: 25.července 2021 v 22:17

⚠️ Most ve směru na Prahu je z velké části dole a zároveň probíhá odvoz vybouraného materiálu... Uděláme maximum, abychom dálnici D11 v průběhu noci před ranní dopravní špičkou zprovoznili v obou směrech. #tskpraha https://t.co/Cght5PUvmZ

„Dálnice je stále uzavřená a bude nejméně do osmnácté hodiny,“ řekl v neděli dopoledne iDNES.cz mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Později dodal, že to vypadá, že se demolice protáhne.

25.července 2021 v 12:55, příspěvek archivován: 25.července 2021 v 13:20

Hradecká dálnice D11 je u Prahy stále uzavřena. TSK hl.m. Praha, která tady bourá most, hlásí zdržení kvůli poškozenému vysokonapěťovému kabelu přímo v mostní konstrukci.

V současné době je dálnice D11 směrem na Prahu uzavřena od exitu 25 na Sadskou, od dopoledne se na místě tvoří kolony. „Doporučejeme sjíždět z dálnice dříve,“ řekl odpoledne Rýdl.

Upozornil také, že v sobotu krátce po uzavírce se v místě začaly tvořit kolony. „Na exitu 8 dopravu nepobraly dvě křižovatky, z dálnice se přijede na křižovatku, kde dopravní proud z dálnice se zastaví na stopce. Po 200 metrech jsou semafory. Došlo k ucpání na těchto křižovatkách,“ popsal. 

ŘSD poprosilo policii, aby vypnula semafory u Jiren a aby hlídky se vydaly k problematickým křižovatkám a řídily dopravu. Kolony se nicméně nezmenšovaly. ŘSD uzavřelo další úsek dálnice a odklánělo dopravu z dálnice dříve.

Podle Rýdla řidiči byli v kolonách dvě až údajně i čtyři hodiny. „Chtěl bych poděkovat řidičům za trpělivost,“ uvedl. ŘSD se snaží odvrátit nedělní provoz z dálnice D11, na tabulích směrem do Prahy řidiči vidí několik upozornění, aby se místu vyhnuli. 

„Prosíme řidiče, aby se D11 při svém návratu z víkendu vyhnuli, nebo sjížděli nejpozději na exitu 25 Sadská, mohou požádat o pomoc na asisteční lince 800 280 281,“ dodal Rýdl.

Demolice musí probíhat za úplné uzavírky

Přípravné práce související s demolicí mostu převádějící ulici Božanovská přes dálnice D11 začaly už na konci dubna. Demolice probíhá za úplné uzavírky úseku 0–8 km.

„Jde o poměrně masivní konstrukci nadjezdu, který se bude demolovat nad novou vozovkou, takže stavební práce budou vyžadovat větší časový rozsah. Tento termín byl volen s ohledem na nižší intenzity zejména těžkých nákladních vozidel, přičemž hlavním cílem je zprovoznit dálnici ve směru na Prahu v neděli od 12 hodin již ve dvou jízdních pruzích,“ uvedlo v tiskové zprávě Ředitelství silnice a dálnic, které s TSK uzavírku koordinuje.

Po samotné demolici měla Technická správa komunikací v plánu uzavírku levých jízdních pruhů D11 kvůli odklízení suti.

Už 21. června je uzavřena také ulice Božanovská, která přes nadjezd vede. Spojka mezi Svépravicemi a Xaverovem v katastru Horních Počernic bude přerušena do výstavby mostu nového, která je v plánu příští rok.

Během uzavírky bude fungovat náhradní odklon dopravy, který je detailně popsaný také na stránkách TSK.

Objízdná trasa mostu pro osobní automobily povede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská. Pro nákladní dopravu povede trasa z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh.

Dopravu v ulici Božanovské bude zajišťovat autobusová linka 222. Ta pojede celý týden v třicetiminutových intervalech. Upraven bude také jízdní řád linky 224 tak, aby doprava na Černý most ve vytížené časy probíhala bez problémů. Linka 221 z Klánovic bude vedena ulicí Ve Žlíbku, po Náchodské. Jízdní řád zůstane zachován.

Ředitelství silnic a dálnic plánuje úplnou uzavírku dálnice D11 mezi km 0 - 8, a to od soboty 24. 7. od 17:00 do neděle 25. 7. do 09:00. (23. července 2021)

Ředitelství silnic a dálnic plánuje úplnou uzavírku dálnice D11 mezi km 0 - 8, a to od soboty 24. 7. od 17:00 do neděle 25. 7. do 09:00. (23. července 2021)

Autoři: ,