Požár ve Strašnicích má 14 zraněných, záchranáři aktivovali traumaplán

  18:14,  aktualizováno  19:53
Hasiči zasahovali v pražské Černokostelecké ulici u požáru bytu ve třetím patře obytného domu. Podle záchranářů se zranilo čtrnáct lidí, z toho šest dětí ve věku od jednoho roku do sedmi let. Dva zranění jsou ve vážném stavu. Záchranáři aktivovali traumaplán. Na místě zasahoval také speciální vůz Atego, na pomoc se dostavil i záchranářský vrtulník.

Profesionální a dobrovolní hasiči zasahovali v ulici Černokostelecká u požáru bytu ve třetím patře obytného domu. Plamenným hořením byla v plném rozsahu zasažena jedna místnost. Hasiči nasadili výškovou techniku a proud vody vnitřní části budovy.

„Do ulice Černokostelecká v Praze 10 vyjely tři profesionální a jedna dobrovolná jednotka pražských hasičů k ohlášenému požáru v bytě obytného domu. Případ se stal v 17:13 hodin v neděli 11. dubna 2021,“ informoval mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Požár byl rychle lokalizován, následovalo dohašování a odvětrávání bytu, uvedl mluvčí. Celkem podle něj bylo zraněno čtrnáct lidí včetně šesti dětí ve věku od jednoho roku do sedmi let. „Sedm osob jsme zachránili, dalším osobám jsme poskytli posttraumatickou péči,“ napsal Kavka.

Zranění byli předáni do péče Zdravotní záchranné služby hlavního města Prahy. Její zdravotnické operační středisko aktivovalo vzhledem k počtu zraněných traumatologický plán.

Podle aktuálních informací ZZS potřebovalo kvůli popáleninám nebo nadýcháním se zplodin zdravotnickou péči 14 lidí, tři z nich nebylo nutné transportovat.

Jedna žena podepsala negativní reverz, deset lidí bylo odvezeno do nemocnice. Minimálně dva z nich jsou ve vážném zdravotním stavu. Sedm pacientů utrpělo středně závažná, čtyři pak lehká poranění.

Jednoho z pacientů nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník.

11.dubna 2021 v 18:42, příspěvek archivován: 11.dubna 2021 v 19:01

Do této chvíle prošlo našima rukama 14 osob. Z toho 3 nebylo nutné transportovat do ZZ, 1 žena podepsala negativní reverz a 10 osob jsme převezli do nemocnic. Dvě z nich byly ve vážném zdravotním stavu, 7 utrpělo středně závažná a 4 lehká poranění.

„Na místě je v současné chvíli kromě inspektora, lékařské posádky a pěti posádek záchranářů také speciální vůz Atego,“ uvedla mluvčí záchranářů Jana Poštová na Twitteru.

Vozidlo je standardně vysíláno na požáry obytných budov, při kterých tvoří zázemí pro evakuované osoby, kterým lze podávat kyslíková terapie celkem z osmi rozvodů. U mimořádných událostí s hromadným postižením osob lze vůz využít jako transportní kapacitu až pro osm ležících pacientů.

Vyšetřovatel odhadl škodu na 300 000 korun, hasiči budou nyní zjišťovat příčiny. Podle Kavky připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Autoři: ,