iDNES.cz

Hasiči v Kladně začnou využívat uliční kamery, rychleji se dostanou k požáru

  6:20,  aktualizováno  9:19
Záběry z bezpečnostních kamer v Kladně budou při mimořádných situacích k dispozici i profesionálním hasičům. Město bude první ve Středočeském kraji, kde kamerový systém využije vedle policie i jiná složka integrovaného záchranného systému. Hasiči se díky tomu rychleji dostanou k požáru.

Hasiči mají čím dál tím víc problém dostat se s technikou až k panelovým domům. Blokují je špatně zaparkovaná auta. | foto: iDNES.tv

Zaparkované automobily brání v průjezdu techniky k požáru sídlištního bytu. Operátor hasičů sleduje aktuální dopravní situaci prostřednictvím kamer městské policie. Vyhodnocuje situaci a předává informace o nejvhodnější trase přímo lidem v terénu. 

Jak MF DNES potvrdila mluvčí kladenského magistrátu Lenka Růžková, na tom, aby hasiči mohli využívat kamerový systém městské policie, se intenzivně pracuje. Hotovo by mělo být letos. Jeho spuštění iniciovalo město Kladno.

Vyhnou se kolonám vozidel

„Operační důstojník hasičů bude moci v případě potřeby použít záběry z kamer při řešení mimořádných událostí. Urychlí se tak poskytnutí pomoci těm, kteří se ocitli v kritické situaci,“ konstatoval kladenský primátor Milan Volf.

Před každým výjezdem hasiči „hledají“ nejlepší trasu k místu události. „V případě potřeby si ji zobrazíme na kamerách. Díky tomu uvidíme, zda například někde nebrání v průjezdu kolona vozidel. Podle toho můžeme trasu k požáru či nehodě upravit,“ vysvětlil specialista Hasičského záchranného sboru Jaroslav Gabriel.

S komplikacemi při výjezdech mají hasiči své zkušenosti. Přesvědčili se o tom například při loňském požáru panelového domu ve Slaném, kdy se s výškovou technikou kvůli zablokované ulici k objektu vůbec nedostali. Museli proto natáhnout 60 metrů hadic od cisteren k domu a teprve poté pokračovat po schodech do šestého podlaží.

Záběry budou podle informací z kladenského magistrátu hasičům k dispozici jen při mimořádných situacích a budou nastaveny pojistky proti jejich zneužití. Zobrazení trasy kamerami bude moci kdykoli operátor městské policie přerušit.

Bezpečnější školy

Vedení kladenské radnice se v poslední době zaměřilo na zvýšení bezpečnosti ve městě. Nechalo například zabezpečit městské počítačové servery proti kybernetickým útokům. Kladno se také připojilo k projektu Ozbrojený útočník ve škole. Jedná se o soubor preventivních opatření s cílem snížit pravděpodobnost takové hrozby.

„Máme hotové bezpečnostní audity všech základních škol. U více než poloviny z nich jsme u vstupů instalovali kamery, elektronické vstupní čtečky či videotelefony. U dveří mateřských škol zavádíme odchodová tlačítka, na která děti nedosáhnou a nemohou tak budovu samy opustit,“ uvedl Petr Jorg, vedoucí oddělení řízení bezpečnostních rizik kladenského magistrátu.

Kladno navíc využívá řadu technických vymožeností, třeba mobilní kamerový bod „Eye Tower“, který mohou strážníci přemísťovat podle potřeby po celém městě. Nová kamera hlídá prostor v Zahradní ulici, kam lidé často odhazují odpad. Zánovní kamera pak nahradila původní neopravitelné zařízení v zahradě zámku.

„Na počátku letošního roku jsme vyřešili žádost obyvatel městských bytových domů v Americké ulici o instalaci bezpečnostní kamery. Adresovali nám petici, protože se necítili bezpečně,“ sdělil primátor Volf. Jak řekl Jaroslav Rosenkranc z Městské policie Kladno, kameru by v uvedené lokalitě měla na podzim doplnit další, která pokryje zbývající část ulice.

Pomáhají hlásky

Do bezpečnosti investují i další středočeská města. Třeba v Mladé Boleslavi loni instalovali 10 hlásek SOSCITY za zhruba 1,5 milionu korun. Jedná se o stojany připomínající parkovací automaty. Každý z nich je osazen čtyřmi kamerami zabírajícími okolí a nouzovým tlačítkem pro spojení s operačním střediskem městské policie.

„Spustí se jím kamerový systém, přes který operátor vidí volajícího. Po zjištění konkrétního problému může městská policie odemknout hlásku, v jejíchž útrobách jsou dvě lékárničky, automatický defibrilátor a dva hasicí přístroje. Zároveň zajistí vyslání pomoci,“ vysvětlila mluvčí města Šárka Charousková. Letos by podle ní mělo ve městě přibýt dalších 13 hlásek.

V Příbrami aktuálně rozšířili dohledové centrum kamer městské policie. „Nyní máme ve městě 37 kamerových bodů. Počet monitorů byl zvýšen z osmi na patnáct a počítáme s dalším rozvojem centra. Celý projekt stál téměř 1,7 milionu korun,“ řekl starosta Jan Konvalinka.

V rámci této investice nedošlo jen ke zvýšení počtu monitorů, ale i celkové modernizaci vybavení a úpravě pracovního prostředí pro strážníky.

zpět na článek