Ve stanici metra Českomoravská vymění obklady, jejich design určí soutěž

  18:12
V souvislosti s připravovanou rekonstrukcí stanice metra Českomoravská vyhlásil Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) otevřenou soutěž na graficko-výtvarné řešení jejího interiéru. O vítězi, který bude vyhlášen na konci března 2023, rozhodne pětičlenná porota. Zájemci se mohou hlásit elektronicky.

„Původní řešení demontovatelného keramického obložení stěn a pilířů na nástupišti se časem projevilo jako nevhodné. Keramika v kontaktu s vodou z průsaků mění své vlastnosti a přestává fungovat nosný systém, který již bohužel neumožňuje deinstalaci obkladu bez jeho poškození a jeho opětovné použití,“ uvedl člen představenstva a technický ředitel DDP – Metro Marek Kopřiva.

V rámci rekonstrukce stanice proto budou muset stavitelé použít nový obklad, což umožňuje zadavateli vyhlásit soutěž na graficko-výtvarné provedení obkladu.

Cílem je podle Kopřivy nalézt nejvhodnější výtvarné řešení interiéru stanice, které plnohodnotně naváže na designovou tradici pražského metra

„Na základě vítězného návrhu projektant ve spolupráci s autorským týmem v příštím roce dopracuje projekt rekonstrukce stanice, my připravíme zadávací dokumentaci a ve druhé polovině příštího roku bychom chtěli vyhlásit veřejnou zakázku na zhotovitele samotné stavby,“ dodal Kopřiva.

Praha vypracuje studii okružního metra, které by ulevilo dopravě v centru

Předmětem soutěže je návrh designu a barevnosti obkladů tunelových konstrukcí na samotném nástupišti, v eskalátorovém tunelu a ve vestibulu stanice metra Českomoravská v rámci materiálových mantinelů definovaných projektantem.

Autorské týmy mohou posílat své návrhy do 1. prosince. Vítěz soutěže získá odměnu 150 tisíc korun. Druhou cenou je 120 tisíc korun, za třetí místo je pak odměna ve výši 80 tisíc korun. O vítězi bude rozhodovat pětičlenná porota.

Základním podnětem pro interiérovou kompozici stanice bylo historické libreto trasy I.B a II.B, které mimo jiné využívá nástroje autorského skla a ambientního osvětlení,“ doplnila specifikaci požadavků soutěže Anna Švarc, architektka metra a projektová manažerka DPP.

„Provozní zkušenost DPP poté formulovala praktický obklad na nástupištích, který navazuje na sérii stanic IV.B. Vzhledem k rozmanitosti členitého interiéru stanice Českomoravská je zadání soutěže otevřené různým přístupům, jejichž volba je čistě na autorech návrhu. Výsledkem by mělo být řešení, které povýší architektonickou i uměleckou hodnotu místa a celkový zážitek z návštěvy stanice,“ dodala Švarc.

Hrozí zastavení stavby metra D. Klíčová firma žaluje Prahu o peníze

V nezávislé části poroty zasednou Tomáš Vaněk, výtvarník a pedagog z Akademie výtvarných umění v Praze, Zuzana Lednická, grafická designérka Studia Najbrt, architektka Lenka Míková, v závislé části poroty pak Anna Švarc, architektka metra a projektová manažerka DPP a Jan Totušek, architekt a projektový manažer DPP odpovídající za rekonstrukci stanice metra Českomoravská.

V porotě, s hlasem poradním, zasednou také Vladimír Brož – výtvarník, grafik, ilustrátor, publicista a raper známý jako Vladimir 518, dále Ondřej Krulikovský, vedoucí jednotky Stavby a tratě DPP – Metro, Přemysl Kotoul, zástupce společnosti Metroprojekt, generálního projektanta rekonstrukce stanice, a David Wittassek, architekt plánované nové developerské výstavby v okolí stanice Českomoravská z ateliéru Quarta architektura.

Autor: