Devatenáct let za vraždu čerpadlářky v Nelahozevsi platí, rozhodl soud

  11:02
Odvolací soud potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který v roce 2018 zastřelil v Nelahozevsi na Mělnicku čerpadlářku. Rozhodnutí je pravomocné. Odmítl tedy Šindlerovo odvolání, stejně jako návrh zástupce na výjimečný trest.

 „V řízení jsme neshledali žádné pochybení. Ve věci byly provedeny všechny potřebné důkazy. Nesporným a nezpochybnitelným zůstává, že pachatelem byl David Šindler. Vina byla jednoznačně prokázána,“ zdůvodnil úterní rozhodnutí předseda senátu Martin Zelenka.

Trest při horní hranici základní sazby, která činí 15 až 20 let, soud shledal také správným a přiléhavým. „Soud správně vyhodnotil všechny přitěžující i polehčující okolnosti,“ vysvětlil soudce Martin Zelenka. Pro uložení výjimečného trestu tak nebyly dány důvody. Nešlo také o programovou, předem připravovanou vraždu. 

Davida Šindlera za loupežnou vraždu loni na podzim senát Krajského soudu v Praze poslal na 19 let za mříže. Jeho komplic Ivan Hollitzer za loupež dostal čtyři roky. Hollitzer verdikt přijal, Šindler a jeho obhájce rozsudek napadli k vrchnímu soudu. Odvolání podal také státní zástupce, který navrhoval výjimečný trest.

„Odvolání směřuje proti výroku o trestu. Byl splněny všechny podmínky pro uložení výjimečného trestu. Útok směřoval proti zvlášť zranitelné oběti, podle znalců je resocializace obžalovaného téměř vyloučena. Jedná se o zvlášť závažný trestný čin,“ uvedl dnes žalobce Vlastimil Hrdlička. Proto pro Davida Šindlera navrhl výjimečný trest v rozmezí 20 až 30 let. 

Státní zástupce zdůraznil, že v rozhodnutí o vině krajský soud na podzim rozhodl precizně a správně vyhodnotil komplex všech důkazů. „Na rozdíl od obžaloby se nedomníváme, že krajský soud řádně zjistil důkazní situaci a provedl všechny důkazy,“ řekl naopak obhájce Milan Jebavý.

Advokát operoval s několika verzemi. Jeho klient, pokud se vůbec nacházel na místě činu, prý byl v osudný moment nervózní. „Mohlo se stát, že poškozenou netrefí. Vždyť on střílel ze dvou metrů a trefil dveře. Nešlo o cílenou střelbu,“ argumentoval mimo jiné také obhájce. 

Ten proto chtěl, aby byl znovu zanalyzován pohyb jeho klienta podle záznamu bezpečnostních kamer. „Obžaloba stojí a padá s výpovědí Hollitzera. Nikdo se nezabýval tím, proč na místě nebyly zajištěny žádné přímé důkazy přítomnosti mého klienta,“ zdůraznil advokát, který zpochybnil řadu dalších svědeckých výpovědí a expertíz. Milan Jebavý proto na závěr navrhl kauzu vrátit ke Krajskému soudu v Praze a znovu projednat.

Spolu se Šindlerem čelil obžalobě z loupeže Ivan Hollitzer. Pražský městský soud ho potrestal čtyřmi lety vězení. Podle rozsudku šel na čerpací stanici pouze loupit a nepočítal s tím, že Šindler ženu zastřelí. Hollitzer s rozsudkem souhlasil, neodvolal se proti němu ani žalobce. Podle mluvčí krajského soudu Hany Černé je rozsudek v této části již pravomocný.

Fotogalerie

Tragédie, která vyvolala velkou pozornost veřejnosti, se stala předloni v prosinci.

Šindler byl obžalován z toho, že spolu s Hollitzerem po půl třetí ráno vtrhli na čerpací stanici, kterou chtěli vyloupit. Hollitzer u sebe měl elektrický paralyzér a pásky na spoutání rukou, Šindler se vyzbrojil pistolí. Poté, co v maskách přistoupili k prodejnímu pultu, Šindler podle žalobce zastřelil ženu, která se schovávala za dveřmi.

Muži pak podle rozsudku odcizili pokladnu s deseti tisící korunami a  odnesli tři kartony cigaret. 

Šindler vinu od počátku odmítal, tvrdil, že na místě nebyl. Hollitzer se k loupeži přiznal, za střelce označil právě Šindlera. 

25. října 2019

Autor: