Za vraždu podnikatele dostal uprchlý ruský občan osmnáct let vězení

  13:54
Ázerbájdžánec s ruským občanstvím Ramil Alijev dostal u Městského soudu v Praze 18 let vězení za brutální vraždu ruského podnikatele v Holešovicích, která se stala v červnu 2017. Čtyřiatřicetiletý muž je stíhaný jako uprchlý. V souvislosti s vraždou byl již odsouzen Gruzínec Mamuka Apchaidze, soudy ho poslaly do vězení na 16 let.

V Jateční ulici se srazil mercedes s kamionem. Přes nízkou rychlost byl řidič v autě vážně zraněn (29.6.2017) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Pražský městský soud obžalovaného také na neurčito vyhostil z České republiky, dnešní verdikt není pravomocný.

„O vině obžalovaného soud nemá žádných pochybností. Vina byla prokázána, i když nebyly zajištěny žádné přímé důkazy. Nepřímé důkazy však jednoznačně tvoří uzavřený řetězec,“ zdůvodnila dnes verdikt předsedkyně senátu Vlasta Langhamerová.

Fotogalerie

Z nepřímých důkazů patřily k nejdůležitějším záznamy z bezpečnostních kamer z okolí místa činu v době vražedného napadení. „Orgány činné v trestním řízení pohyb obviněného velmi pečlivě zdokumentovaly,“ podotkla soudkyně.

Za surovou vraždou podnikatele kavkazského původu pravděpodobně stála msta za nevěru. Muž zemřel v ulici Na Maninách odpoledne 29. června 2017, útočník mu podle spisu zasadil dvacet bodných a řezných ran nožem do hlavy, obličeje, paží a hrudníku.

„Je fakt, že proti obžalovanému neexistují přímé důkazy. Soud však má dostatek nepřímých důkazů, které ho s trestným činem spojují,“ zdůraznila v závěrečné řeči státní zástupkyně Margita Kralická.

Mimo jiné uvedla, že Alijeva i jeho komplice Mamuku Aphkaidze zachytily u místa činu kamery. Natočily i příjezd oběti.

O obou cizincích vypovídal i taxikář, který je v inkriminované době odvážel z Holešovic na Florenc. „Odchod z místa činu je důkladně zmapován,“ vysvětlila žalobkyně. Na záznamu je vidět i to, že se Alijev při činu poranil a má zavázanou ruku.

Útok měl podle žalobkyně charakter nájemné vraždy. „Jednání obviněného bylo dobře promyšlené a předem plánované,“ sdělila Kralická. Pro cizince proto navrhla trest v polovině zákonné sazby, která v tomto případě činí 15 až 20 let.

„Byly zajištěny pouze nepřímé důkazy, nebyl ani řádně zjištěn motiv,“ argumentovala naopak obhájkyně Věra Ptáčková. Ta vzhledem k pochybnostem o pádnosti důkazů navrhla soudu, aby jejího klienta obžaloby zprostil.

Vražedný výlet do Prahy

Alijev a Aphkaidze podle spisu dorazili do Prahy den před vraždou a hned poté si domluvili schůzku s obětí. V poledne 29. června 2017 Aphkaidze Na Maninách dělal „zeď“ - kryl svého společníka, který nožem zaútočil ve voze podnikatele, taktéž pocházejícího z Ázerbajdžánu.

Krvácející a vážně poraněný Kavkazan po napadení ještě popojel několik desítek metrů autem, než narazil do dalšího vozu. V kabině poté zkolaboval následkem krvácivého šoku po poranění srdce a kolapsu plic. Svědci na místo zavolali policii a záchranku.

Lékařka záchranné služby se desítky minut snažila muže oživit, ale marně. Pobodaný zemřel v sanitce. „Bodné rány byly zasazeny velkou silou. Poranění lze hodnotit jako zvláště trýznivá,“ uvedl v posudku soudní lékař Jiří Hladík.

Po činu útočníci zahodili nůž a utekli. Na autobusovém nádraží na Florenci se převlékli, zahodili část oblečení a sedli na spoj na Ukrajinu, na který si již předem koupili lístky. Ve Lvově vystoupil Aphkaidze, jeho společník v cestě pokračoval.

Zatčení na Ukrajině

Na základě mezinárodního zatykače ukrajinská policie Aphkaidzeho zatkla. V jeho telefonu našli kriminalisté fotku oběti, která se stala jedním z nepřímých důkazů. Ukrajinské úřady Aphkaidzeho vydaly do České republiky. „Suďte mne spravedlivě,“ žádal Aphkaidze loni senát Městského soudu v Praze.

Aphkaidze, který vinu popíral, si již v Rusku odpykal desetiletý trest za násilné delikty. Městský soud ho poslal za podíl na vraždě na 17 let za mříže. Vrchní soud v Praze během odvolání zmírnil právní kvalifikaci a uložil trest 16 let ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Po Alijevovi na základě českého zatykače pátrala policie v Rusku. Podle tamní generální prokuratury ho pátrači nenašli ani v Petrohradě, kde má trvalé bydliště, ani jinde v Rusku. Pobočka Interpolu v Baku sdělila, že Alijev odjel loni na podzim z Ázerbajdžánu a jeho pobyt není znám. Policie ho proto stíhala jako uprchlého.

Nevěra či byznys

„Přemýšlela jsem o čtyřech možných motivech, proč můj muž zemřel. Důkazy pro to nemám,“ sdělila soudu vdova. Možností je msta za nevěru, zavražděný měl totiž poměr se ženou jednoho z Alijevových příbuzných. Podvedený manžel ženě oběti hrozil, že podřeže jejího chotě i jeho otce.

„Je to Kavkaz, v emocích se hovoří různě,“ sdělila dnes svědkyně.

Další verze jsou možná spjaty s podnikáním zavražděného. Například ohlášením korupce v jedné z velkých ropných společností. Poškozený také působil ve firmě dovážející šťávu z granátových jablek a v logistické společnosti.

Za spoluúčast na vraždě dostal Gruzínec Mamuka Aphkaidze 17 let

Autor: