iDNES.cz

Dvacet let stará vražda zůstává nedořešena, soud zprostil jediného podezřelého

  11:26
Bez určení viny a trestu uzavřel pražský vrchní soud kauzu surové novoroční vraždy z roku 2000, k níž došlo v činžáku v Nuslích. Čtyřiačtyřicetiletého ukrajinského dělníka Jurije Kraivského zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů. Za čin mu přitom hrozilo 12 až 15 let vězení, nebo dokonce výjimečný trest.

„Důkazní řízení bylo provedeno řádně, nalézací soud pořídil důkazy i nad rámec podané obžaloby,“ zdůvodnil rozhodnutí předseda senátu vrchního soudu Martin Zelenka. Podle něj celé řízení bylo provedeno řádně a bez pochybení.

„Je třeba souhlasit s tím, že zde existuje silné podezření, vyjádřené 90 procenty, že se obžalovaný účastnil na vraždě a byl jedním z pachatelů. Na základě provedených důkazů a s odstupem dvaceti let však nelze obžalovaného odsoudit,“ zdůvodnil Zelenka. Důkazy jsou totiž jen nepřímé a netvoří uzavřený řetězec.

Proti Kraivskému svědčil například otisk na atlasu nalezeném na místě činu. Kriminalisté při ohledání před 20 lety zajistili i DNA, nikoli však Kraivského. Na brutálním útoku se mohli podle vyšetřovatelů podílet dva pachatelé. Jednoho z Ukrajinců se justici nepodařilo nalézt a vyslechnout.

Nuselskou vraždou se zabýval v první instanci senát Městského soudu v Praze, ten loni v prosinci Kraivského viny zprostil pro nedostatek důkazů. 

Státní zástupce však osvobozující verdikt napadl a odvolal se k vrchnímu soudu.

„Pro vinu nesvědčí všechny důkazy, ale důkazní řízení nebylo vyčerpáno. Navrhujeme výslech dalších svědků,“ uvedla státní zástupkyně. Ta požadovala zrušení rozsudku a nařízení nového jednání.

„Zavinění obžalovaného nebylo prokázáno,“ zdůraznil naopak obhájce Pavel Špaček. Kraivskij na jednání do Prahy nepřijel. Po rozhodnutí první instance jej soud pustil z vazby.

20. prosince 2019

Smrt na Nový rok

První pražskou vraždu roku 2000 odhalili policisté dopoledne 1. ledna v Nuslích, v pronajatém bytě tehdy zemřel mladý student. „Oběť byla napadena pravděpodobně kladivem a to údery o velké intenzitě na relativně nevelké ploše, které způsobily zlomeniny spodiny lební,“ popsal žalobce.

Další ránu vrah napadenému zasadil nožem do krku a útočník oběť pevně spoutal lepící páskou, kterou ovinul okolo obličeje, nadto nešťastníka připoutal k posteli.

Mimořádně trýznivou smrt zapříčinilo vdechnutí krve a otok mozku. „Obviněný poté z bytu odcizil počítač a další věci,“ uvedl k činu státní zástupce.

Pachatel z bytu ukradl věci za pár set korun a na odchodu ještě založil požár, jenž způsobil škodu za několik desítek tisíc korun. Vyšetřovatelům se ale nepodařilo nuselskou vraždu před dvěma desítkami let vyřešit.

Až později při prověrce „pomníčků“, tedy léta neuzavřených případů, kriminalisté porovnávali otisky prstů z místa činu. Na atlasu nalezli otisk, shodný s malíčkem Jurije Kraivského. Ten se po vraždě dostal do střetu s českou justicí kvůli vloupání do aut. Po odpykání trestu jej čekalo vyhoštění na Ukrajinu.

Na základě mezinárodního zatykače byl Kraivskij vypátrán v Rusku a vydán do Prahy.

„Na mých rukách krev není, to je jisté. Určitě jsem nebyl v bytě, když byl spáchán trestný čin,“ popíral před městským soudem vinu cizinec.

Aktéři vraždy v Nuslích tak zůstanou zřejmě neznámí. V případě druhého neznámého pachatele promlčecí lhůta činí 20 let.

Autor:
zpět na článek