Noční bodnutí před sportbarem vyřešila dohoda, obžalovaný přijal podmínku

  13:20
Senát Městského soudu v Praze uzavřel případ napadení nožem ve Sportbaru v Hlubočepech z prosince 2019. Čtyřiapadesátiletý Michal Šťastný těžce zranil svého soka otevíracím nožem. Za pokus zabití dostal tříletý trest se čtyřletou podmínkou.

Státní zástupce a obhajoba uzavřeli takzvanou dohodu o vině a trestu a soud ji schválil. Jde o trest na spodní hranici sazby, jež činí až deset let.  Šťastný také musí uhradit přibližně 189 tisíc korun. 

„Vražedný úmysl tam nebyl. Není ale pochyb, že obžalovaný měl nůž a použil jej ve snaze za každou cenu odejít z místa činu. Pan obžalovaný jednal ze strachu a obav. Již dříve byl napaden, čelil podstatně mladšímu protivníkovi,“ zdůvodnil pravomocné rozhodnutí předseda senátu Kamil Kydalka.

Za pokus vraždy obžalovanému hrozilo 10 až 18 let. Pro mírnější právní kvalifikaci i trest podle rozsudku hovořily také další okolnosti, dosavadní bezúhonnost obžalovaného, dobré reference ze zaměstnání a z místa bydliště. Právníci oběti a obžalovaného ještě mohou v civilním sporu řešit další otázku odškodného.

„Jsem připraven přijmout dohodu o vině a trestu,“ prohlásil po debatě se se svým obhájcem Michal Šťastný.

„Můj klient se jednání dopustil ve strachu a zmatku,“ zdůraznil advokát Vladimír Felt.

S návrhem dohody souhlasila také žalobkyně.

Hádka a krev

Půldruhé hodiny po půlnoci 1. prosince 2019 se Štastný a jeho sok začali hádat, nejprve ve Sportbaru. Servírka problém vyřešila tím, že všechny hosty z lokálu, původně výměníkové stanice, vyhodila na ulici.

Ve sporu oba rozhádaní muži pokračovali také venku. „Poškozený obžalovaného udeřil rukou sevřenou v pěst do tváře,“ popsala gradující střet státní zástupkyně Hana Vlášková.

Obžalovaný na atak reagoval tím, že z kapsy vyjmul otevírací nůž s délkou čepele osm až devět centimetrů a šířkou čepele zhruba 20 milimetrů. Se zbraní se ohnal pro protivníkovi. Rána oběť zasáhla do pod levou paži a krvácející muž padl na zem.

Obviněný z místa odešel, o zdravotní stav poraněného se nezajímal. Cestou zahodil zbraň, policisté však Štastného záhy vypátrali. Měli při tom problémy s opilými svědky, jimž při dechové zkoušce naměřili od 0,76 do 2,1 promile alkoholu. „Jejich výpovědi se značně lišily,“ uvádí protokol.

Komplikovaná operace

Zraněnému první pomoc poskytli další hosté, přivolaní policisté a záchranáři. Ti jej transportovali do motolské nemocnice, kde se podrobil vysoce specializované operaci, během niž pacientovi zasaženou tepnu lékaři nahradili vlastním žilním štěpem odebraným z dolní končetiny.

„V důsledku rozsáhlého poranění levé podklíčkové tepny došlo k bezprostřednímu ohrožení života poškozeného možným vykrvácením,“ uvedli znalci. Podle nich se tedy jednalo o těžkou újmu na zdraví pro poškození důležitého orgánu, a to oběhového ústrojí.

Senát Městského soudu v Praze se kauzou poprvé zabýval loni v září. Tehdy Štastného zprostil obžaloby, ovšem odvolací vrchní soud rozhodnutí zrušil a nařídil nové projednání věci

Autor: