Gottwaldova socha zářila jako duch Hopkirk, Švermově říkali věšák na kabáty

  15:08
Sochy Klementa Gottwalda a Jana Švermy, které stály v Praze na vltavském nábřeží jen pár desítek metrů od sebe, dostaly od lidí jména Randall a Hopkirk podle postav z britského televizního seriálu. Dočkaly se ale i dalších posměšných přezdívek, připomíná videoseriál iDNES.tv.

Socha dělnického československého prezidenta Klementa Gottwalda z bílého vápence nedaleko tehdejšího ústředního výboru Komunistické strany Československa na Těšnově byla až zářivě bílá.

Kvůli tomu se jí také velmi brzy začalo lidově přezdívat Hopkirk, podle hrdiny z populárního britského krimiseriálu.

Fotogalerie

Detektiv byl hned při první akci zavražděn, a tak svému parťákovi Randallovi nadále radil jako duch.

„Aby bylo patrné, že se jedná o ducha chodil celý v bílém,“ upřesňuje historik architektury Zdeněk Lukeš spojitost přezdívky se seriálem.

Autorem sochy byl dnes už zcela zapomenutý sochař Viktor Dobrovolný. Gottwald z vápence měl nejenom zajímavou přezdívku, ale pozoruhodný byl i osud sochy samotné

„Po sametové revoluci studenti natřeli ruce sochy Klementa Gottwalda na červeno, což značilo krev, potom odsud zmizela,“ přiblížil Lukeš.

Jen o pár desítek metrů dál na předmostí někdejšího Švermova mostu stál pomník dalšího komunistického funkcionáře, Jana Švermy, jejímž autorem byl sochař Antonín Nikl.

Ta si kromě přezdívky Randall, podle parťáka Hopkirka, vysloužila i jiné posměšné názvy. Postoj totiž naznačoval, jako by Šverma sypal zrní ptákům. Ze stejného důvodu se plastice říkalo věšák na kabáty.

Autoři: ,