iDNES.cz

Praha prověří sedm míst pro umístění epopeje, favoritem je Pankrác

  13:24
Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy přezkoumal na základě žádosti magistrátu téměř dvě desítky míst, kde by mohla být trvale umístěná Slovanská epopej. Nejvhodnější by podle městských plánovačů mohlo být v blízkosti Kongresového centra na Pankráci.

ilustrační snímek | foto: Národní galerie v Praze

Institut plánování a rozvoje (IPR) celkem prověřoval devatenáct míst, z nichž nakonec doporučil sedm k dalšímu prověření. 

„Za nejperspektivnější považujeme se současnou úrovní poznání sledování varianty umístění na Pankráckém náměstí, v případě dohody se soukromými subjekty v objektech Savarin nebo ledárny Braník, z nichž jedna reprezentuje umístění v centru města, druhá lokalitu mimo současné centrum,“ píše se v analýze. 

Zatímco na Pankráci u Kongresového centra by bylo nutné postavit také vyhovující budovu, v dalších dvou variantách by šlo jen o úpravu již existujících prostor. 

Lokality vybrané pro umístění Slovanské epopeje.

Lokality vybrané pro umístění Slovanské epopeje.

V případě Savarinu by se jednalo dokonce o úplně nové prostory mezi Václavským náměstím, Panskou a ulicí Na Příkopech, které chce obnovit developerská skupina Crestyl. Tato možnost by byla podle městských plánovačů pravděpodobné nejrychlejší, ale nesplňuje zadání města, aby byla lokalita pro epopej mimo centrum. 

Dalšími vhodnými lokalitami pro Slovanskou epopej od Alfonse Muchy by mohla být Pragovka, nádraží Vyšehrad nebo Vítkov a Háje. 

„Poslední dva roky společně pracujeme na tom, aby toto velkolepé dílo našlo svůj domov na území hlavního města Prahy, dle přání autora,“ řekla k vypracované analýze radní pro kulturu Hana Třeštíková.

Napoví urbanistická studie Pankráckého náměstí

IPR předpokládá, že bude v nejbližší době zpracovávat urbanistickou studii Pankráckého náměstí. Podle něj by bylo také nutné vybrat koordinátora, který byl celý projekt řídil.

„Věřím, že tato podrobně zpracovaná studie Prahu posune výrazně dál v rozhodování o umístění Muchovy epopeje. Stojíme totiž o to, aby se toto historicky hodnotné dílo navrátilo zpět do našeho hlavního města,“ uvedl Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Nyní jsou obrazy v depozitáři Galerie hlavního města. Praha loni v říjnu schválila, že cyklus na pět let zapůjčí na zámek v Moravském Krumlově, kde byly obrazy vystaveny do roku 2011. 

O vlastnictví díla se ale vedou spory u soudu. Podle příbuzného Alfonse Muchy město nikdy nesplnilo podmínku, se kterou umělec sérii obrazů městu daroval, a to vybudovat pro ní výstavní prostory.

Autor:
zpět na článek