iDNES.cz

Obnova Šlechtovy restaurace pomalu končí, Praha už vybrala provozovatele

  18:22
Po rok a půl dlouhé rekonstrukci barokního letohrádku Šlechtova restaurace v pražské Stromovce se pomalu blíží chvíle, kdy se zařízení otevře veřejnosti. Provoz by měl být obnoven příští rok na jaře. Ve výběru provozovatele zvítězil Vinohradský pivovar.

Provoz letohrádku bude mít na starosti Vinohradský pivovar, ze šesti kandidátů ho vybral magistrát spolu se správcem Šlechtovky městskou společností Obecní dům.

„Šlechtovka je nádherné místo s obrovskou tradicí, mít možnost oživit tento příběh je pro nás opravdu lákavé. Ten prostor si zaslouží, aby se stal nejen zastávkou při nedělním výletě do zoo, ale byl sám o sobě cílem, kam se lidé budou vracet,“ uvedl jeden ze spolumajitelů Vinohradského pivovaru Jan Korselt.

Znovuotevření plánuje hlavní město přibližně na červen příštího roku. Kromě občerstvení založeném na tradičním českém jídle se zde budou konat  divadelní i koncertní představení.

„Vinohradský pivovar bude pravděpodobně platit nájemné z obratu, kdy bude stanovena minimální suma, kterou by i v případě nulového obratu musel zaplatit. Vše je ale zatím předmětem jednání,“ uvedl předseda představenstva společnosti Obecní dům Vlastimil Ježek.

Fotogalerie

Původně barokní letohrádek byl v polovině 19. století přestavěn. Restaurátoři proto často zvažují, jaké prvky z těchto dvou období zachovat.

„Je velmi těžké rozhodovat se, jakou cestou se dát. Pokud se chceme vrátit ke starší podobě, tak musíme tu mladší nenávratně zrušit. Na některých místech ale baroko převažuje, proto jsme se rozhodli k němu vrátit,“ dodala Petra Hoftichová, specialistka na restaurování z Národního památkového ústavu.

Postup oprav můžete porovnat se záznamem, který redaktor iDNES.cz pořídil ve Šlechtově restaurace v dubnu 2018.

Autor:
zpět na článek