Praha strom rozsvítí v noci při zákazu vycházení, lidem pak ukáže video

  15:18
Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na pražském Staroměstském náměstí bude letos bez lidí. Kvůli vládním opatřením, která nepovolují hromadné akce a shlukování, bude poprvé nasvícen tento víkend v pozdních nočních či brzkých ranních hodinách, kdy je zákaz vycházení.

Vánoční smrk přivezl do Prahy v noci na úterý americký tahač z Kamenného Přívozu. (24. listopadu 2020) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Až se tedy Pražané ráno probudí, bude už smrk pocházející z Kamenného Přívozu svítit. Záznam z rozsvícení budou následně moci zhlédnout na sociálních sítích.

„Z bezpečnostních důvodů jsme bohužel nuceni uspořádat rozsvěcení vánočního stromu bez klasického doprovodného programu. Rád bych poděkoval všem Pražanům za jejich dosavadní zodpovědný přístup v boji s pandemií covid-19 a požádal je, aby i v případě rozsvěcení vánočního stromu pochopili složitost situace a respektovali vládní opatření. O tradiční zážitek Pražané a fanoušci z dalších českých regionů nepřijdou ani v tomto roce. Pokusíme se ho přenést alespoň formou videozáznamu,“ sdělil primátor Zdeněk Hřib.

Vánoční smrk bude zdobit šest kilometrů světelných řetězů, několik set vánočních koulí v modré, bílé a červené barvě, ale také čtyřicet světelných hvězd. Strom tak bude svítit v barvách trikolóry.

Nebude chybět ani třímetrová špice na vrcholu. O podobě nasvícení letos rozhodli lidé při hlasování na sociálních sítích.

Podle radního Jana Chabry má trikolóra v této nelehké době symbolicky znázorňovat výzvu společnosti ke sjednocení. Zároveň ale připomíná letošní výročí 100 let od vzniku oficiálních státních symbolů, včetně státní vlajky.

Letos bude Staroměstské náměstí zdobit smrk ztepilý přivezený z Kamenného Přívozu. Město strom získalo od majitele Romana Veselého, který jej musel pokácet, protože jeho kořeny narušovaly podezdívku domů a při silnějším větru hrozil pádem. Od Prahy dostal za téměř osmnáct metrů vysoký strom 10 tisíc korun.

Kapři a stromečky budou, s Mikulášem ještě uvidíme, předpověděl Blatný

Oproti předchozím rokům nebude mít strom v pravidelných časech žádnou animaci. Nasvícení se tak vrátí k tradičnější podobě českých Vánoc. V centru metropole se letos kvůli epidemické situaci nebudou konat ani tradiční vánoční trhy.

„I když bude vánoční strom jediným symbolem Vánoc na Staroměstském náměstí a letošní oslavy se budou muset obejít bez doprovodného programu, vnímám to jako příležitost vychutnat si vánoční atmosféru v historickém centru Prahy trochu jinak, než jsme zvyklí, a třeba i více v klidu,“ uzavírá radní hlavního města Prahy pro oblast kultury Hana Třeštíková.

Autor: