Vedení Prahy nemá vizi, jen přejmenovávají ulice, říká radní ANO Prokop

  15:16,  aktualizováno  11. května 13:00
Největším problémem v Praze je v současné době to, že její vedení nemá vizi. V úvodu diskuzního pořadu Rozstřel to řekl opoziční zastupitel a bývalý místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop z hnutí ANO. Podle něj vedení Prahy neřeší zásadní investice a zabývá se jen malými líbivými gesty. Prokop zmínil například změny názvů ulic.

„Už je to poměrně dlouho, kdy byla v Praze nějaká vize,“ řekl v úvodu Rozstřelu Ondřej Prokop. „Největší problém v Praze je to, že ji nikdo koncepčně neřídí. Nikdo neřeší ty zásadní investice, a řeší se jen malá líbivá gesta, jako je přejmenování ulic,“ sdělil Prokop.

Naposledy podle něj mělo pražské zastupitelstvo vizi, když byla ve vedení Adriana Krnáčová. Do komunálních voleb chce jít letos hnutí ANO s tím, že nebude rušit všechno, co současné vedení zavedlo. „Chceme navázat na smysluplné projekty, jako je například metro D,“ uvedl Prokop.

V rámci řešení složité pražské dopravy vidí Prokop jako prioritu zavedení funkce politického koordinátora dopravních uzavírek, který bude mít dostatečný mandát pro svoji práci. „Dneska to funguje tak, že se pan primátor vymlouvá na svého náměstka, a ten se vymlouvá na úředníka vedoucího dopravy, který má koordinovat dopravu. On to dělá dobře, ale nemá pro to dostatečný mandát. Jediný, kdo může říct dopravnímu podniku, že má pozdržet svoji opravu, je primátor nebo náměstek pro dopravu,“ míní Prokop.

Prokop mluvil také o dopravě na Letiště Václava Havla. Důstojná cesta po železnici by měla na letiště vést do roku 2026 až 2028, sdělil Prokop. V pořadu také kritizoval pruhy pro cyklisty na některých místech po Praze, které by podle něj neměly být úplně všude. „Nedává mi smysl malovat cyklopruh na magistrále nebo na širokých ulicích, kde se jezdí osmdesátkou. Tam jezdí jenom cyklofanatici, kteří riskují svůj život,“ řekl Prokop.

„Nechápu to v Podolí na nábřeží, kde je páteřní cyklotrasa kolem řeky. Nerozumím tomu, proč se vedle toho namaluje na vozovce cyklopruh, který omezí parkovací místa nebo zúží pruh pro auta,“ sdělil.

Jedním z témat pořadu byly také v poslední době diskutované veřejné záchody. Těch je v centru Prahy nedostatek, což Prokop uznává. Vyjádřil ale nesouhlas s řešením problému skrze restauratéry, jak to navrhuje starosta Prahy 7 a lídr pražské kandidátky Praha Sobě Jan Čižinský. „Restauratéři to sami tolerují. Není možné jim nařizovat něco, co dělají dobrovolně. To by vedlo k tomu, že tam budou chodit bezdomovci nebo feťáci. Veřejné záchody by měla budovat Praha a městské části. Nemělo by to jít přes restaurace,“ sdělil Prokop.

Ekologické cíle by se neměly dosahovat restrikcemi

V závěru pořadu mluvil Prokop o ekologických cílech pro Prahu. „Všechno musí být s mírou. Každý musí začít sám u sebe, a Praha by tomu měla jít naproti. Nemělo by to ale být o nějakých restrikcích a šíleném vyhazování peněz za zbytečnosti, které nikdo nebude používat,“ řekl Prokop a ocenil snahu současného vedení Prahy sázet ve městě víc zeleně.

Podle Prokopa není možné, aby elektroauta vlastnila celá Praha, protože na sídlištích by vznikla neřešitelná situace, co se týče jejich nabíjení. „Z praxe můžu říct, že nabíjím pouze na těch veřejných nabíječkách, a zatím to funguje, protože těch elektromobilů je tak málo, že nabíječek je stále dost. Pokud by mělo elektromobilů přibývat, tak je potřeba tu infrastrukturu dál budovat. Ale není možné, aby je měli všichni. Například na sídlištích to vyřešit nejde,“ vyjádřil se k tématu nabíjení elektroaut.

Autoři: ,