V pražském podzemí se pohybuje robopes, mapuje lidem nepřístupné chodby

  8:20
Zasvěceným znalcem pražského podzemí se stává SPOT, neboli čtyřnohý robopes vybavený mechanickou rukou. Tvorba 3D map ale není zdaleka to jediné, co robot umí. Může například pomoci vyhledávat poruchy v síťových rozvodech vedených pod povrchem města, anebo asistovat při záchranářských pracích v podzemním komplikovaném prostředí.

SPOT tak posílil jedinečnou sestavu robotů na Fakultě elektrotechniky (FEL) Českého vysokého učení technického. „Robot se dokáže pohybovat v jakémkoliv terénu. A verze s rukou posouvá jeho možnosti na ještě vyšší úroveň,“ řekl Petr Čížek z ČVUT. Platí to třeba o labyrintu více než 90 kilometrů chodeb, vedoucích pod hlavním městem.

„Ve spolupráci se společností Kolektory Praha strávil robot v podzemí ve třech různých kolektorech šest dní vybaven, byl přitom vybaven navigačním systémem z FEL,“ popsal aktuální nasazení robota Radovan Suk z FEL.

Roboti prošli během nasazení v podzemí řadu kilometrů ve složitém prostředí, kde není k dispozici GPS. SPOT se proto musí orientovat jen prostřednictvím dat a snímáním prostředí. Výhoda robota s rukou spočívá v tom, že v ní drží kameru hloubkový senzor.

Zvládne sledovat nejen linie a inženýrskou síť, ale umí též číst štítky na kabelech a zanášet do digitální mapy. „Ruka mu dovoluje naklonit se jako člověku, může ji užít k uchopení předmětů anebo odstranění překážek či otevírání dveří,“ uvedl Tomáš Svoboda, vedoucí katedry kybernetiky FEL ČVUT.

Robot se učí samostatnosti, „Když se pohybuje daleko, tak musí být v podstatě zcela autonomní. Nebo si musí komunikační strukturu budovat,“ popsal Jan Faigl vedoucí laboratoře výpočetní robotiky FEL ČVUT. Používat při pohybu může komunikační moduly, které si bere sebou a vyznačuje jimi cestu.

Odhalené podzemí

SPOT, vybavený řadou senzorů vytvářel 3D mapu chodeb, pro laika běžně nepřístupných. První zmapované místo pochází z nejhlubšího kolektoru v Praze, který je zhruba 30 metrů pod povrchem. Další z podpovrchového kolektoru a kolektoru, který se nachází přímo pod pražskými chodníky

Robot jezdí po vinici bez řidiče. Sám najde řádek, okope ji i ostříhá

Plán ale není jediným výsledkem mise robopsa, správce kolektorů díky získaným obrázkům může pozvat Pražany na virtuální prohlídku těchto prostor. Pro nezasvěcené je sem přístup už řadu let nemožný.

„Digitální 3D mapa se dá využít při dopracování Geografického informačního systému kolektorového systému. Institut plánování a rozvoje hlavního města (IPR) systém využije při dopracování technických map Prahy,“ sdělil Petr Švec předseda představenstva společnosti Kolektory Praha.

Nasazení poslouží také vědcům. „SPOT v kolektorech sbíral data pro výzkum v oblasti šíření signálu v uzavřených prostorách, které náš využije při modelování nových způsobů komunikace v náročném prostředí,“ řekl Jan Faigl.

Užiteční mohou být robopsi také při záchranných akcích. „Jde například o záchranné mise v jeskyních, kdy je nutné vybudovat komunikační infrastrukturu přímo v problematickém místě, aby se robot vrátil a poskytl potřebné informace,“ sdělil Jan Faigl.

S křídly i na kolech

Na kolech, pásech, nohou nebo ve vzduchu – i tak se pohybuje sestava robotů, jež má k dispozici FEL ČVUT. Robotické drony dokážou například pomoci restaurátorům při 3D skenování obtížně přístupných prostor.

V hlavním městě tyto prostředky nasadili třeba při průzkumu v chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí. Kromě senzorického snímání vysoko položených míst kopule kostela, která jsou jinak dostupná jen pomocí nákladného lešení, vědci v terénu testovali unikátní techniku.

Ta je založena na vzájemné stabilizaci formace autonomních helikoptér, kde jedna z helikoptér nesla kameru a ostatní helikoptéry nesly zdroj světla. Autonomního létajícího pomocníka vědce vyvíjí též jako možného pomocníka při hašení ve výškových budovách.

Autor: